Les je naraven in živ material. In takšne so tudi lesene igrače. Družina Poličnik živi z naravo, ustvarja in izdeluje lesene izdelke. Kos narave skrbno negujejo in izdelkom vdihnejo dušo in srce. Ustvarjeno delo pa je naravno ter okolju in otrokom prijazno.
Kaj vaju je navdihnilo, da ste se odločila in začela izdelovati izdelke iz lesa?
Jasmina: Oba sva odraščala v sožitju z naravo na kmetijah, obkroženih z gozdom. Že od mladih nog sva v stiku s predelavo lesa. Moj oče se ukvarja predvsem z grobo obdelavo lesa. Gozd pa je bil vedno moje zatočišče. Še danes je moj najljubši vonj vonj po gozdu, ki je svež in čist. Iz tega se je razvila posebna ljubezen do narave in lesa.
Jure: Les mi je bil vedno pri srcu. Že kot otrok sem si izdeloval lesene izdelke za igro. Les je bil vedno na voljo, saj imamo doma svoj gozd, žago in delavnico. Včasih sem izdelal kaj iz železa, vendar je veliko boljši občutek, ko v roke primeš les. Les je naraven in neškodljiv.
Videti otroka razigranega in igrivega je v veliko veselje. Otroci se skozi igro zabavajo in tudi učijo. Nam lahko povesta, kako se je začela zgodba o izdelavi lesenih igrač?
V študentskih letih sva se začela ukvarjati z izdelavo mega družabnih iger. Prvi izdelek je bil šah. Nato se je rodil najin prvi otrok Vin. Takoj sva vedela, da morava narediti kakšno leseno igračo. Iz tega se je razvila serija avtomobilčkov in prevoznih sredstev. Hči Astrid nama daje nove pobude tudi v bolj dekliški smeri. Pri najinih izdelkih uporabljava različen les. Ta je posekan ob pravem času po lunarnem koledarju. Kar pomeni, da so ob sečnji upoštevani dnevi, ki so primerni za to, da les obdrži neko kakovost.
Pri vašem delu sodeluje vsa družina. Jure, vi poskrbite, da so izdelki izdelani. Jasmina izdelkom vdihne pomen in bistvo. Otroci pa?
Vsi dihamo z našimi izdelki, živimo in delamo. Potrebno je tudi veliko prilagajanja in kompromisov. Brez otrok se mogoče naša zgodba sploh ne bi začela. Sin in hčerka sta bistvo vsega, kar počneva. Zelo se trudiva, da bi jima ostalo to najino veselje in trud in da bosta to odnesla v svet kot nekaj dobrega. Pri izdelkih v praksi pokažeta, kje bi bile potrebne izboljšave. Sin velikokrat že kaj pobarva ali pobrusi. Na splošno smo zelo ustvarjalni in vedno kaj ustvarjamo. Ogromno je tudi prebiranja literature, individualnega študija in raziskav, veliko preizkušenj in osebne rasti.
Izdelki iz lesa, ki jih izdelujeta, so izdelani ročno. Kako poteka izdelava lesenih igrač in katero vrsto lesa največkrat uporabljata pri izdelavi?
Les je večinoma les domače bukve. Za izdelovanje in oblikovanje otroških igrač se je treba držati tudi nekaterih harmonizacijskih standardov, ki jih je določil Slovenski inštitut za standardizacijo. Naši izdelki se rodijo v naravi, z njo živijo v nežnih rokah otrok in se v naravo tudi vrnejo. Vse naredimo sami. V gozdu se les poseka in pripelje domov. Na domači žagi ga razrežemo, posušimo na soncu ali v primernem prostoru. Po računalniško narisanem načrtu ga izrežemo. Ta način omogoča, da lahko izdelamo več izdelkov in so tako tehnično bolj dovršeni. Vsi izdelki so še vedno unikatni, saj se vse dokonča ročno. Vse delo je naravno, okolju in otrokom prijazno. To nama je zelo pomembno.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Katere stvari so ključne, ko primeta les v roke in se prepustita temu, kaj bo iz živega kosa lesa nastalo?
Jure: Les najprej gledam v obliki drevesa. Bukev je pri nas doma vedno bila le za drva, jaz pa sem v njej videl potencial za igrače. Gledam, da je ravna in da ima veje čim višje. Potem izberem pravi dan za posek. Po navadi je to pozimi ob pravem času po polni luni.
Jasmina: Vedno sem zraven pri vsaki začetni ideji, ki se porodi možu ali meni. Veliko idej se zgodi tudi glede na izkušnje ali preprosto iz trenutnega navdiha. Drugače pa les večinoma primem v roke, ko že ima zasnovano idejo. Vsi čuti imajo pomembno vlogo pri ustvarjanju. Vonjam ga in slišim, ko ga brusim in namažem premaz. In pomislim na okus in začutim veselje, saj se bo neki otrok s tem igral in bo srečen. To je moj cilj.
Les je naraven in živ material. Okolju in otroku prijazne lesene igrače imajo tudi svojo vrednost. Z uporabo lahko prispevamo tudi k skrbi za čistejše okolje.
Oba se zavzemava za stališče, da se vrnemo nazaj k naravi. Deset let sva živela tudi v mestu. Rada sva v mestu, ima svoj čar. Tudi za najina otroka si želiva, da bi ga doživela, spoznala, da bi študirala. A za nič na svetu ne bi zamenjala odraščanja na podeželju. S tem, ko izdelujeva lesene izdelke, vzameva košček narave in jo dava naprej v življenje. Otroci so naše bogastvo. Plastike in igrač, ki proizvajajo zvoke, je veliko. Lesena igrača pa je zdrava in naravna. Spodbuja otroke, da sami ustvarijo nekaj z njo, da uporabljajo domišljijo za nove razmere. Tako krepijo možgane, jih zbujajo in razvijajo.
Mlajši otroci so po naravi nagnjeni k temu, da vsako stvar tudi okusijo. Ko govorimo o ročnem delu igrač, je izbira barv in prilagoditev teh pomembna.
Vsi uporabljeni premazi imajo certifikat o varnosti, da ne vsebujejo škodljivih snovi in so primerni za otroške igrače. Od olj za zdaj uporabljamo laneno olje. Preizkušava še, koliko zaščite dejansko nudi lesu, saj je to za obstojnost in kakovost zelo pomembno.
Pri igri z lesenimi igračami otrok aktivno sodeluje. Leseno igračo lahko vlečejo, potiskajo ali obračajo, a ta ne vključuje nobenih električnih gumbov, s tem pa spodbuja ustvarjalnost.
Vse, kar je naravno, otroka budi in ga osrečuje. Če se otrok zaradi nečesa ne počuti dobro, potem to ne more biti v redu. Res je pomembno, kaj predajamo naprej otrokom, kakšna bo naša dediščina in tudi odnos do narave in vsega živega. To se začne že od malega. Začnemo pa lahko tako pri lesenih igračah kot leseni opremi doma.
S pravilno nego lahko otrok lesene igrače uporablja skozi celotno otroško dobo in jih morda celo preda nekoč svojim otrokom.
Tako je. Masiven, domač les je večen. Lahko izgubi barvo, se obtolče ali odpade kakšen kos ob padcu. Vendar ostaja večno topel, prijazen in naraven. Lahko ga vedno znova premažemo ali pobrusimo. Takšna igrača je živa. V njej je duša izdelovalca, ki jo oblikuje z ljubeznijo, in v njej je duša otroka, ki jo uporablja. Pravilna nega pa poskrbi, da ostane lepa. To pomeni, da jo predvsem varujemo pred kakšnim dežjem in agresivnimi čistilnimi sredstvi.