Estrada

Napake, zaradi katerih ste (še kar) v dolgovih

Lea Pufek, Bodi Zdrava
4. 5. 2017, 11.00
Posodobljeno: 19. 8. 2024, 07.42
Deli članek:

Hudič se skriva v podrobnostih in finančni strokovnjaki se strinjajo, da so male stvari tiste, ki nas navadno spravljajo v brezdanje brezno dolgov.

Preden zaprosimo za finančno posojilo, nas večina prej preračuna, kolikšen mesečni dolg še lahko zmoremo, in redko nase prevzamemo več, kot smo zmožni odplačevati. A kljub natančnim preračunom se nam ves čas zdi, da se naši dolgovi poglabljajo, da denar kar puhti, da se življenjske dobrine skrivaj dražijo in da je nasploh nemogoče priti do zneska, pri katerem bi nam na mesec celo kaj ostalo. Nenehno se sprašujemo, kam denar pravzaprav gre, sploh če spadamo med tiste, ki svoj mesečni proračun skrbno načrtujejo že vnaprej. A verjeli ali ne, niso velika posojila tista, ki sušijo naše denarnice. Najhujši lopovi so navadno drobne napake, ki jih verjetno počnemo vsi, pred njimi pa nas svarijo tudi finančni strokovnjaki.

Posojanje denarja, ki ga potrebujete

Težko je odkloniti pomoč prijatelju ali družinskemu članu v stiski, a če ste že sami povsem na tesnem z denarjem, se boste pač morali naučiti reči ne brez slabe vesti. Če na kakšnem računu nimate vezanih nekaj tisočakov, ampak imate na strani zgolj denar za stanovanjske stroške in najemnino ter gorivo do konca meseca, potem denarja v resnici nimate. Če denar, ki ga že imate pripravljenega za lastne izdatke, posodite, vrnejo pa vam ga ne pravočasno, boste sami v dolgovih, zaradi česar se boste morda morali zateči k dodatnim posojilom, kar bo samo še poglobilo vaš dolg. Prijatelju v stiski pomagajte drugače. Dokler si finančno ne opomore, ga denimo vabite k sebi na kosilo ali pa mu pomagajte pri iskanju službe. Nikar pa mu ne posojajte denarja, ki ga tudi sami krvavo potrebujete.

Zamujanje s plačili

Že res, da včasih nimamo denarja, da bi položnice plačali v roku, a pogosto se zgodi, da s plačilom položnic in računov zamujamo zato, ker smo preprosto pozabili. Zaradi tega navadno plačujemo zamudne obresti in stroške opominjanja. Če poslujete s spletno banko, prej preračunajte, koliko denarja potrebujete za plačilo računov, in ga toliko pustite na računu za stroške, plačila pa predhodno vnesite v spletno banko z ustreznimi datumi plačil. Tako vam ne bo treba skrbeti, kdaj je treba kaj plačati, ampak bo to za vas opravila spletna banka.

Prepričanje, da lahko imamo vse

V današnji družbi smo dnevno bombardirani s prepričanjem, da nismo nič slabši od drugih, da si zaslužimo toliko kot drugi in da lahko dosežemo in imamo vse. To prepričanje, da lahko imamo vse, nas navadno vodi do tega, da tudi hočemo vse, in tisto, kar hočemo, bomo tudi dobili. Za vsako ceno. Težko si rečemo: ne, tega ne morem imeti, tega si ne morem privoščiti oziroma tega ne potrebujem. In če nekaj hočemo imeti, hočemo to imeti takoj. Ne znamo potrpeti in se zavoljo že zapolnjenega mesečnega proračuna nečemu odpovedati za en mesec. Tako mesečno presegamo proračun, ki nam je na voljo, in poglabljamo svoj dolg. Zato ker težko prenesemo dejstvo, da nečesa v danem trenutku pač ne moremo imeti.

Zanašanje na kreditne kartice

Kreditne kartice se zdijo nadvse privlačne in mnogi si ne predstavljajo življenja brez njih, a v bistvu gre pri njih za zapravljanje denarja, ki ga (še) nimamo in ki ga morda ne bomo nikdar imeli. V resnici s kreditno kartico na videz profitiramo zgolj prvi mesec uporabe, ko imamo poleg razpoložljivega dejanskega proračuna na voljo še kredit na kartici, ko pa je tega treba naslednji mesec poravnati, nam preprosto ne ostane nič za življenje sproti. In spet se moramo zateči h kreditnim karticam, tako pa se znajdemo v krogu zadolževanja. Če se torej poigravate z mislijo, da bi si uredili kreditno kartico, se temu kljub mamljivosti ponudbe odrecite.

Zanemarjanje pomembnost i varčevanja

Seveda vsi vemo, da je dobro varčevati, a hkrati vsi zatrjujemo, da je v današnjih časih to težko. A dejstvo je, da varčevati ni tako težko, kot se sliši. Če se odrečete samo eni kavi dnevno, boste na koncu meseca imeli med 30 in 40 evri, ki jih lahko daste na stran. Če to počnete ves čas, ko imate zaposlitev oziroma redni prihodek, boste sčasoma nabrali dovolj denarja, ki vam bo morda v veliko pomoč, če boste pozneje kdaj brez službe ali pa boste zaradi kakršnih koli razlogov potrebovali dodaten denar. Tako se vam kljub večjim izdatkom ne bo treba dodatno zadolžiti.

Nepoznavanje svojih finančnih zmožnost i

Bodisi ne veste ali pa si nočete priznati, kakšne so vaše finančne zmožnosti, in to vas vsak mesec dodatno stane. Mnogo ljudi bodisi zaradi pritiska okolice in vrstnikov ali pa zaradi lastne nevednosti in neiskrenosti živi nad pragom svojih zmožnosti. Privoščijo si več, kot bi si lahko, več, kot so sposobni financirati. To jih najpogosteje pahne v dolgove. Pomembno je, da vemo, kje so meje naše finančne zmožnosti. Da si vsak mesec temeljito preračunamo, koliko denarja nam po plačilu dolgov in računov še ostane za življenje, in nato delujemo znotraj dopustljivega. Če si tako kot večina naših prijateljev ne moremo privoščiti, da bi vsak dan malicali zunaj, si pač nosimo malico od doma. To ni nič sramotnega, kaže samo, da smo finančno ozaveščeni in da imamo nadzor nad svojimi financami. Dejstvo je, da je med sodelavci, ki imajo približno enak prihodek kot mi in vsak dan malicajo zunaj, pretežen delež tistih, ki si tega prav tako ne morejo privoščiti, a zaradi pritiska okolice živijo nad svojimi zmožnostmi.