V času, ko mladi težko dobijo službo in so pri tem pogosto prepuščeni svoji iznajdljivosti, si mnogi zastavljajo vprašanje, kako uspeti na trgu dela. Časi rednih služb in statičnih delovnih mest so mimo, današnji delodajalci pa si v svojih kolektivih želijo multipraktike, ki se spoznajo na različna področja. To je idealna priložnost za prodorne mlade talente - teh je namreč v Sloveniji ogromno - ki želijo iz svojega hobija in/ali veščin začeti posel. Pri tem jim lahko pomaga Ustvarjalnik.
O Ustvarjalniku
Ustvarjalnik je nekakšen mladinski podjetniški peskovnik, v katerem mladi razvijajo svoje prve podjetniške ideje. Ustvarjalnik jim pomaga z mentorstvom, podjetniškimi dogodki in krožki, ki jih organizirajo v Sloveniji, na Madžarskem, v Romuniji, Estoniji in na Poljskem. Njihovo poslanstvo je ustvariti svet, kjer nihče ni omejen s svojimi okoliščinami, temveč se lahko vsak preživlja s tistim, kar rad počne.
Pri Ustvarjalniku so razvili mednarodno priznan učni načrt, ki začetnike po korakih vodi od ideje do dejanskega zaslužka. Za mladostnike tako organizirajo celovit obšolski program (ta poteka že šesto šolsko leto), ki jim pomaga razviti svojo poslovno idejo od prve zamisli do končnega izdelka in ga ponuditi kupcu. Tako na lastni koži spoznajo celoten proces in v praksi usvojijo znanja, veščine in izkušnje, ki jih ne morejo pridobiti v šoli. Posledično pa so bolj pripravljeni na prihodnost. »Ustvarjalnik mlade uči, kako svoje veščine pretvoriti v vir prihodka tako, da že v času šolanja izpeljejo svoje prve poslovne projekte. S tem dobijo znanje in praktične izkušnje, kako se preživljati z delom, ki jih veseli, ter postanejo pripravljeni na prihodnost,« so zapisali na spletni strani www.ustvarjalnik.org.
Od krožkov in delavnic do tekmovanj
Ustvarjalnik na slovenskih srednjih, od letos pa tudi na osnovnih šolah in na fakulteti, enkrat tedensko skozi celo šolsko leto izvaja brezplačne podjetniške krožke, na katerih mladi s pomočjo mentorjev (uspešnih podjetnikov) svoje hobije spreminjajo v uspešne poslovne projekte. Pri tem mladostniki spoznavajo, v čem so dobri, se naučijo timskega dela ter različnih veščin in podjetnosti: iznajdljivosti, komunikacije, soočenja z neuspehom. Mladi spoznavajo, kako deluje trg, razvijajo ustvarjalnost, iščejo najboljše ideje, razvijejo lastni produkt ter se naučijo, kako poiskati in pridobiti vlagatelje in kupce za svoj produkt/projekt ter svoj izdelek prodati kupcu.
Ustvarjalnik organizira tudi različne delavnice (tudi programerske) oziroma izobraževanja, na katerih mlade naučijo, kako svoj hobi spremeniti v posel, kako najti in pridobiti investicijo za svoj projekt ter kako do študija ali prakse v tujini.
Nekajkrat na leto Ustvarjalnik organizira druženja, na katerih se zberejo mladi iz vse Evrope ter skupaj razvijajo svoje prve poslovne ideje.
Ob zaključku šolskega leta pri Ustvarjalniku vsako leto izvedejo mednarodno tekmovanje za najboljši mladinski startup leta, na katerem se predstavijo vsi poslovni projekti Ustvarjalnikovih ustvarjalcev. Na tem dogodku mlade povežejo s tujimi vlagatelji in najuglednejšimi mentorji - podjetniki.
Mentorji so mladi podjetniki
Ustvarjalnikovi mentorji so mladi podjetniki ali pa študentje ekonomskih smeri. Večinoma so stari med 22 in 28 let in imajo že nekaj podjetniških izkušenj, ki so jih pripravljeni deliti z dijaki, s katerimi se srečujejo enkrat tedensko po dve šolski uri. Pri svojem delu sledijo preizkušenemu učnemu načrtu, ki vsebuje konkretne praktične
izzive mehkih veščin, ki jih morajo dijaki izpolniti na posameznem srečanju. Vsak mentor dobi oddaljenega mentorja. V naslednjem letu pa je cilj povezati lokalnega mentorja z zunanjim mentorjem z večletnimi izkušnjami, tako iz okolja startupov kot iz večjih mednarodnih podjetij, s katerim bo redno v stiku. Vsi mentorji so vabljeni na številna izobraževalna in zabavna srečanja ter na srečanja, namenjena mreženju in ustvarjanju novih poznanstev. Mentor je lahko vsak, ki se želi učiti ter prejeto znanje in izkušnje deliti naprej.
Zgovorne številke in priznanja
Ustvarjalnikovi podjetniški krožki se izvajajo v več kot 150 krajih po svetu, vanje pa je vsako leto vključenih 1200 mladih.
Ustvarjalnikove delavnice je gostila že skoraj tretjina slovenskih srednjih šol, na njih pa je sodelovalo že več kot 3200 mladih upov. V okviru teh delavnic so mladi izpeljali že 58 projektov in skupaj »zaslužili« 58.000 evrov, s tem pa dokazali, da lahko uresničiš svoje sanje.
Z Ustvarjalnikovo pomočjo in podporo je prejelo štipendije za študij v tujini ali investicijo za svoj projekt, ki ga zdaj nadaljujejo, 12 nekdanjih dijakov.
Ustvarjalnik, katerega častni pokrovitelj je predsednik države Borut Pahor, je bil leta 2014 izbran med 10 najbolj perspektivnih družbenokoristnih projektov na svetu po izboru najuglednejše fundacije s področja socialnega podjetništva, ameriškega inštituta Unreasonable Institute of Colorado. Na izboru Evropske skupnosti za spodbujanje podjetništva CESA (Central European Startup Award) pa je prejel nagrado za najboljše slovensko socialno podjetje leta 2015.
Dijačko skrbi za zapiske
Na Ustvarjalnikovem StartUp vikendu socialnih inovacij v Slovenskih Konjicah, ki je potekal maja lani, je pet dijakov predstavilo spletno aplikacijo Dijačko, ki omogoča preprosto in pregledno deljenje zapiskov učne snovi.
Vodja in programer Patrik Benčina, programerja Luka Poženel in Luka Gregorn, oblikovalec Žan Černe, kreativec Tevž Sedmak ter njihov mentor Nejc Konjevič so iskali rešitve za težave številnih dijakov, ki zaradi pogostih odsotnosti v šoli nimajo urejenih zapiskov. Tako so se brez znanja lotili neznanega področja in razvili platformo Dijačko, ki je zaživela februarja letos.
Fantje želijo z Dijačkom omogočiti preprostejše deljenje zapiskov, obenem pa ustvariti dijaško skupnost, ki si bo v prihodnje med seboj pomagala in izboljšala kvaliteto šolanja. Za najboljše delitelje zapiskov pa obljubljajo tudi nagrado.
Mlada ekipa je v svoj projekt vložila ves prosti čas, pa tudi veliko neprespanih noči, a je bilo vredno, saj so na svoj projekt danes izredno ponosni, dobivajo pa tudi že prve pozitivne povratne informacije številnih dijakov. Dijačko je med drugimi navdušil tudi našega predsednika vlade Mira Cerarja ter predsednika države Boruta Pahorja. In če to ni dovolj, sta svoje dodali še tituli naj storitev 2016 in naj mladinski Ustvarjalnikov StartUp 2016.
Dijačko je eden izmed mnogih Ustvarjalnikovih projektov - med drugimi so ponosni tudi na Hubert, Upress, Monitio, Intervent 112, Wivu in Lepotica - ki dokazujejo, da se sanje s trdim delom, predanostjo in vztrajnostjo lahko uresničijo. Prav zato je Ustvarjalnik nekakšen svetilnik mladim, ki iščejo svojo pot.