Wi-Fi je vsekakor zelo uporaben, vendar čedalje več znanstvenikov svari pred nevarnostmi, ki jih ta tehnologija povzroča v našem okolju. Če bi poiskali tiste prve začetke, bi bili presenečeni, kako daleč sežejo. Leta 1971 so raziskovalci na havajski univerzi razvili prvo brezžično omrežje na svetu, imenovano ALOHAnet. Sistem je vključeval sedem računalnikov na štirih otokih, ki so z glavnim računalnikom na otoku Oahu komunicirali brez uporabe telefonskih žic. Prvotno je bila strojna oprema za WLAN zelo draga, zato se je uporabljala za alternativo klasičnemu lokalnemu omrežju tam, kjer je bilo to nemogoče. Zgodnji razvoj je vključeval rešitve, značilne za eno industrijo, in lastninske protokole, toda ti so bili ob koncu devetdesetih let nadomeščeni s standardi, največ z različicami Wi-Fi-ja. Od splošne uvedbe brezžičnega interneta (1997) do danes so raziskovalci opravili na desetine raziskav, ki naj bi pokazale, kako ta tehnologija vpliva na človeško zdravje. Njihovi izsledki so nedvoumni: Wi- -Fi lahko vpliva na zdravje in delovanje možganov, še posebno pa so tem vplivom izpostavljeni otroci.
Najprej so bili na udaru prenosni telefoni. V Sloveniji smo pred več kot desetimi leti začeli preučevati in opozarjati na vplive mobilnih telefonov, a nikoli nismo slišali kaj res alarmantnega, čeprav je alternativa ves čas opozarjala na zmernost. Zato je novica, da je že leta 2008 ugledna revija Scientific American objavila članek z naslovom Nadzor uma ob pomoči brezžičnega telefona, ki govori o nevarnostih brezžičnega interneta za človeške možgane, morda za koga res neverjetna.
Te nevarnosti natančneje povzema naslednjih osem točk:
Vpliv na spanec
Ste bili med uporabo brezžičnega interneta že kdaj bolj budni, kot bi bili sicer, ali pa celo niste mogli zaspati? O takšnem vplivu je vse več poročil, dokazala pa ga je tudi znanstvena raziskava iz leta 2007, ki je preučevala vpliv delovanja nizkih frekvenc mobilne telefonije na spanec. Testirane osebe so izpostavili telefonskemu elektromagnetnemu sevanju, osebam v kontrolni skupini pa so dali telefone, ki niso oddajali tovrstnega sevanja. V skupini, ki je bila izpostavljena sevanju mobilnega telefona, je občutno več ljudi poročalo o težavah s spanjem. To so potrdili tudi posnetki njihovih možganskih valov. Znanstveniki so prišli do sklepa, da lahko spanje v bližini mobilnega telefona, v hiši z aktivnim omrežjem Wi-Fi ali v stavbi, v kateri je več oddajnikov Wi-Fi, povzroči kronične težave s spanjem. Pomanjkanje spanja pa lahko odpre vrata tudi hujšim težavam, kot sta depresija in povišanje krvnega tlaka.
Nevarnost za plod
Izpostavljenost sevanju Wi-Fi-ja in mobilni telefoniji lahko zmoti celični razvoj, še posebno razvoj ploda. Raziskava iz leta 2004, opravljena na živalih, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo sevanju Wi-Fi-ja in zapoznelim razvojem ledvic. Te izsledke je potrdila tudi avstrijska raziskava iz leta 2009. Motnje v sintezi beljakovin so bile tolikšne, da so avtorji posebej omenili, da je »to še posebno pomembno za tkiva, ki še rastejo, torej pri otrocih in mladih osebah. Posledično bo ta populacija dovzetnejša za tovrstne motnje.« Če so torej mladi izpostavljeni sevanju Wi-Fi-ja, se poveča tveganje za nastanek razvojnih poškodb.
Preusmeritev možganskih funkcij
Ker so se znanstveniki začeli zavedati povezave med mikrovalovnim sevanjem in zbranostjo, so začeli preučevati vpliv sevanja četrte generacije mobilnih telefonov na možganske funkcije. Z uporabo magnetne resonance (MRI) so ugotovili, da se pri osebah, ki so izpostavljene elektromagnetnemu sevanju, na več območjih v možganih zmanjša možganska aktivnost.
Vpliv na rast celic
Skupina danskih učencev devetega razreda je občutila težave z zbranostjo, ki so nastale, potem ko so začeli spati s telefonom ob vzglavju. Zato so se odločili opraviti poskus, pri katerem so opazovali vpliv usmerjevalnika Wi-Fi na rastline. En pladenj z vrtno krešo so postavili v sobo brez sevanja Wi-Fi, drugo skupino rastlin pa so postavili zraven dveh usmerjevalnikov, ki sta oddajala enako količino elektromagnetnega sevanja kot en brezžični telefon. Rezultat je bil očiten: rastline, ki so bile v bližini usmerjevalnika, so se ustavile v rasti, tiste, ki niso bile izpostavljene sevanju, pa so nemoteno rasle naprej.
Vpliv na spermije
Že dolgo je znano, da toplota prenosnih računalnikov, ki jih številni med delom držijo v naročju, ubija spermije. Zdaj se je pokazalo, da toplota ni edina grožnja za moško plodnost. Raziskovalci so dokazali, da izpostavljenost sevanju Wi-Fi-ja zmanjšuje gibljivost spermijev in povzroča trganje DNK-ja. Enaki rezultati so se pokazali tako pri živalih kot tudi pri ljudeh.
Vpliv na zanositev
Raziskava, ki so jo opravili na živalih, nakazuje, da lahko brezžični signal onemogoči ugnezditev jajčeca. Pri miših, ki so jih samo dve uri na dan izpostavljali sevanju Wi-Fi-ja, se je po 45 dneh razvil občutno večji oksidativni stres. Švedski institut Karolinska je leta 2011 izdal opozorilo nosečnicam, v katerem je mogoče prebrati naslednje: »Nosečnice opozarjamo, naj se izogibajo uporabi brezžičnih tehnologij in naj se ne zadržujejo v bližini njihovih uporabnikov. «
Težave s srcem
Če se vam zdi, da vam srce močneje utripa, kadar se znajdete v okolju s signalom Wi-Fi oziroma v dosegu tretje generacije mobilnih telefonov, ne gre le za občutek. Raziskava, ki so jo opravili na 69 posameznikih, je pokazala, da so mnogi med njimi doživeli fizični odgovor na elektromagnetno valovanje. Največkrat je šlo za povišan srčni utrip, podoben tistemu med stresom.
Povezava z rakavim obolenjem
Se pa menda pred tem lahko zaščitimo. Američani, ki so vajeni skorajda vsako težavo reševati z uživanjem kakega novega prehranskega dopolnila, se temu niso odrekli niti v tem primeru. Priporočajo povečan vnos melatonina, ki naj bi urejal spalni ritem, in L-karnitina, ki naj bi antioksidativno deloval prav na predelih telesa, ki jih prizadene elektromagnetno sevanje.