Je od takrat, ko ste zadnjič odprli omarico ali predal za zdravila, minilo že kar nekaj mesecev? Potem je čas, da jo nekoliko reorganizirate in prevetrite. Kajti če so v njej neuporabljena zdravila s pretečenim rokom uporabnosti, si lahko naredite precej škode. Po preteku tega roka se namreč večini zdravil spremeni način delovanja, zato si z zlorabo takšnih zdravil nakopljete nepredvidene negativne učinke. Kako torej urediti prostor za tablete, sirupe in druge medicinske pripomočke, da bo pregleden in prijazen za bolnike?
1. korak: preverite datume uporabe
Naredite popolno inventuro zdravil. Natančno preglejte vse, kar imate v omari, vključno s prehranskimi dodatki, vitamini, mazili, tabletami. Dajte na stran vse s pretečenim rokom uporabnosti, spremenjeno barvo, vonjem in teksturo.
Pri predpisanih zdravilih upoštevajte, da običajno po enem letu niso več uporabna. Zapomnite si, da se datum uporabe v resnici nanaša na izdelek, ki je neodprt in še nikoli ni bil uporabljen. Ura mu začne biti že takrat, ko je na lekarniških policah. Večina zdravil po preteku datuma uporabnosti izgubi svojo moč in nekatera postanejo celo strupena. Pretečen antibiotik tetraciklin na primer lahko povzroči resne poškodbe ledvic.
2. korak: testirajte medicinske naprave
Preglejte tudi medicinske pripomočke. Če termometer za merjenje telesne temperature še deluje, ga seveda obdržite, sicer je treba zamenjati baterijo ali ga celo zavreči. Drugi pripomočki, kot so merilniki krvnega tlaka ali monitorji glukoze, pogosto hitro zastarijo ali potrebujejo nadgradnjo, zato se ustavite v lekarni in preverite, ali morda niso na voljo že novi, izpopolnjeni modeli, ki so natančnejši.
3. korak: starih zdravil ne zavrzite
Zdravil, ki niso več primerna za uporabo, ne odvrzite v straniščno školjko ali običajne smeti, saj je to izredno nevarno za okolje, živali in ljudi, ki morda pridejo kasneje z njimi v stik. Zberite zdravila v vrečko (brez kartonske embalaže, to lahko odvržete v zabojnik za papir) in jih odnesite v najbližjo lekarno.
4. korak: dopolnite zaloge
Vsaka domača lekarna bi morala biti opremljena z zdravili in pripomočki, s katerimi si v nujnih primerih lahko pomagamo sami. Če nenadoma zbolimo, je dobro imeti na zalogi naslednje:
- Sredstvo za zniževanje previsoke telesne temperature, proti bolečinam in glavobolu
- Termometer
- Izdelke zoper slabost ali razdražen želodec
- Sterilne gaze, povoje, trikotno ruto, vodoodporne obliže
- Razkužilo za rane
- Škarje
- Zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik in jih morate redno jemati
V poletnem času si dopolnite domačo lekarno z izdelki za zaščito pred piki žuželk, za zaščito pred soncem ter izdelki za lajšanje težav pri opeklinah.
Vsebina domače lekarne naj bo prilagojena vašim potrebam ter zdravstvenim težavam, ki so pogostejše v posameznih starostnih obdobjih ali letnih časih. Nikoli pa ne uporabljajte zdravil, ki so bila predpisana drugim osebam.
5. korak: shranite
in premestite
Ste doslej zdravila shranjevali v kopalniški omarici? To žal ni najboljši prostor, saj se v kopalnici temperatura in vlažnost zraka stalno spreminjata, kar vpliva na rok uporabnosti zdravil. Da boste čim dlje ohranili njihove zdravilne lastnosti, jih je najbolje shranjevati v suhem in hladnem prostoru. Premestite jih v dnevno sobo (vendar ne blizu peči, radiatorja ali štedilnika) ali v spalnico - vendar nujno na mesto, ki je nedosegljivo otrokom.
6. korak: koledar
Zdaj ko je vaša medicinska omarica pospravljena in urejena, si to označite na koledarju. Priporočamo, da jo ponovno pregledate čez tri mesece ali najpozneje čez pol leta. Ker je generalno čiščenje narejeno, bodo vsa naslednja lažja in hitrejša.