Ljudje preživimo veliko časa v notranjih prostorih, zato jih želimo urediti po svojih željah in počutju. Barve, ki nas obdajajo, (pogosto nezavedno) vplivajo na naše razpoloženje, prostor posvetlijo ali potemnijo, ga naredijo hladnega ali toplega, razgibanega ali dolgočasnega. Vsakdo občuti barve na svoj način, saj posamezni odtenki sprožijo v vsakem od nas edinstveno čutno doživetje. Poglejmo, kako na nas in na prostor vpliva zelena barva, ki je bila po izboru inštituta Pantone izbrana za barvo leta 2017.
Pomen svetlobe v prostoru
V vsakem osvetljenem prostoru nas obdajajo predmeti in materiali različnih barv, ki jih brez svetlobe ne bi videli. Iz istega razloga je učinek obarvanosti prostora odvisen od različnih svetlobnih izvorov. Ponavadi je težko spremeniti arhitekturne danosti prostora, vendar lahko s premišljeno uporabo barv in svetlobe osvetlimo vse temne predele v stanovanju. Pri načrtovanju barvne kombinacije zato vedno upoštevamo naravno in umetno svetlobo v samem prostoru.
Optični učinki barve v prostoru
Z barvo lahko pričaramo posebno vzdušje ter z njo poudarjamo ali prikrivamo dejansko velikost prostora. Tople barve navidezno zmanjšajo prostor ter zbližajo elemente, hladne barve pa prostor navidezno povečajo ter elemente medsebojno oddaljijo.
Psihološka moč barv
Barve imajo moč, saj vplivajo na naše razpoloženje. Pri tem je osebni odnos do barv odvisen od številnih dejavnikov, kot so značaj, starost, spol, razpoloženje, moda. Vsak od nas ima svoj spekter priljubljenih barv, ki izražajo njegovo osebnost in vplivajo na počutje. Doživljanje barv je tako odvisno od naše naklonjenosti do posameznih barv, vrste in intenzivnosti svetlobe (dnevna ali umetna svetloba, intenziteta osvetljenosti prostora), biološkega ritma (barve zjutraj doživljamo drugače kot zvečer).
Lastnosti zelene barve
Zelena barva pomirja oči in deluje sproščujoče. To je barva potrpežljivosti. Predstavlja naravo, srečo, varnost in ravnotežje. Izbrani zeleni odtenki nas lahko hkrati umirjajo ali poživljajo.
Poznan je pozitiven vpliv zelene barve na govorno komunikacijo in pisno izražanje, mentalne sposobnosti, takt in poslovne sposobnosti.
Lahki zeleni toni nas umirjajo, zato so idealna izbira v spalnici in dnevni sobi. Temnejši toni so primerni v kuhinji in jedilnici (veliko hrane je zelene barve). Zaradi pomirjujočega učinka zeleno barvo pogosto uporabljajo v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, pisarnah in šolah.
Nasvet strokovnjakov
Majhen, temen prostor lahko optično povečamo s hladnimi svetlimi toni (še posebno s svetlo modro), z belim stropom, ki daje vtis prostornosti in zračnosti. Če pa želimo večje prostore optično zmanjšati in jih narediti bolj osebne, izberemo za stene tople, temnejše ali različne barve, velike vzorce ali kombiniramo različne materiale in vzorce.
Dolg prostor lahko navidezno skrajšamo tako, da prebarvamo najbolj oddaljeno steno v temnejšem tonu ali v topli barvi, s čimer jo optično približamo. Ravno obratno kratek prostor optično podaljšamo, če končno steno pobarvamo s svetlo barvo ali nanjo damo ogledalo.
Visok strop v svetli topli barvi je videti nižji, učinek pa je še večji, če je prebarvan s temno toplo barvo.
Olivno zelena barva na steni jedilnice se izvrstno sklada z naravno barvo lesa in umazano belo barvo tekstila.
Pastelno zelene stene in belina tal v delovni sobi nam vlivajo občutek umirjenosti.
Zelena barva je primerna tako za dekliške kot za fantovske sobe, saj izboljšuje miselne procese in tako spodbuja učenje. V kombinaciji z belo in rjavo barvo pride zelena še bolj do izraza.
Kombinacija močnega travnatega odtenka zelene in bele barve se poda tudi v kopalnico. Prostor pomirja in poživlja obenem.
Zelena stena
Z zelenimi paneli (velikosti približno 53 x 53 cm) lahko hitro in preprosto sestavimo zeleno steno in z njo ozelenimo steno v stanovanju ali na balkonu. Izbiramo lahko panele z različnimi rastlinami: lovorikovec, bršljan, pušpan ali mešano zasaditev. Zeleni paneli so zelo naravnega videza in so lepa dekoracija za izložbe, fasade, balkone in notranje prostore. Z njimi zastremo neželene poglede, pregradimo prostore ali poživimo stene. Listje ne veni in ne odpada, ne potrebuje dragocenih namakalnih sistemov, primerni so tudi za sterilne prostore. (www.dekorativne-rastline.si)