Jerebika s svojo izjemno lepoto razveseljuje oko v vseh letnih časih, še posebej jeseni, ko jo krasijo grozdi škrlatno rubinastih plodov. Tudi ko listje odpade, se jagode obdržijo na golih vejah. Podoba jerebike je navdihnila številne narode, da so o njej ustvarili pesmi, mite in legende. Opevajo jo kot drevo ljubezni, sreče in zaščite, po starodavnem prepričanju naj bi odganjala bolezni in zle duhove, zato so jo ljudje sadili ob svojih domovih. Druidi, Kelti in Skandinavci so v jerebikin les vrezovali magične rune, Vikingi so v svoje ladje vedno vgrajevali kos lesa jerebike za zaščito pred brodolomom. Nekoč je tudi veljalo, da so ljudje, ki nosijo pri sebi listje, plodove ali amulet iz jerebike, na poti varni in tudi v prenesenem pomenu besede vedno sposobni najti pravo pot. Pri nas so iz lesa in korenin jerebike izdelovali palice za pomoč pri hoji. V Rusiji se je marsikje do danes ohranil običaj, da si ženin na dan Moč in zdravilnost dreves: jerebika svatbe položi nekaj listov jerebike v čevlje, nevesta pa nekaj jagod v žep, kar naj bi jima zagotavljalo zaščito pred uroki.
Gozdni dragulj
Jerebika je zelo razširjena v zmernem pasu severne poloble: v Evropi, na Bližnjem vzhodu, ZDA in Kanadi, v ruskih stepah ter na goratih pobočjih Evrope in Azije. Pri nas je najbolj pogosta na Gorjancih, najdemo pa jo tudi v Zgornji Savinjski dolini in na Pokljuki. Obstaja več kot 80 različnih vrst jerebike. Zelo je odporna na mraz, saj prenese tudi temperaturo pod -50 °C. V ugodnih razmerah živi od 100 do 150 let. Razmnožuje se s semeni in koreninskimi poganjki. Cveti maja in oddaja močan mandljast vonj, ki privablja čebele in druge žuželke opraševalce, ima pa tudi sposobnost samoopraševanja. Na enem drevesu lahko zraste do 100 kilogramov jagod v socvetjih po 50. Jagoda s premerom 1 centimeter ima od 4 do 8 semen. Jerebika na območjih, kjer klimatske razmere ne omogočajo, da bi uspevala sadna drevesa, nadomešča sadje.
Pri jerebiki so uporabni vsi deli drevesa. Ljudje jo ponekod imenujejo tudi gozdni dragulj in grozdje severa. Plodovi jerebike so sicer grenko trpki, če pa jih za nekaj ur zamrznemo, postanejo sladki. Uporabljamo jih za sok, čaj, kompot, marmelado, napitek, kvas, žele, vino, žganje in za dodatek čokoladi. Plodove lahko uživamo posušene, ponekod pa iz zmletih delajo moko.
Nekaj jagod zdravja.
Zdravilne lastnosti jerebike so v ljudskem zdravilstvu zelo cenjene. Stara modrost pravi, da nimaš nikoli težav z očmi in tudi na starost ne potrebuješ očal, če vsak dan poješ 10 jagod jerebike. Ženske, ki pijejo čaj iz posušenih jagod, listov ali mladih poganjkov, naj bi ohranile lepoto in prožnost telesa v pozno starost. Plodovi jerebike namreč vsebujejo veliko količino vitaminov A in C, ki sta močna antioksidanta. Sok in čaj iz jagod jerebike imata antimikrobne in antibakterijske lastnosti. Jerebika ugodno vpliva na prebavila pri zmanjšanem izločanju želodčnega soka, deluje tudi kot odvajalo. Sveže ali zamrznjene jagode so koristne za jetra in žolčnik: ščitijo jetra, uničujejo maščobne obloge v njih in pospešujejo izločanje žolča.
Velike količine kalija in magnezija v plodovih jerebike blagodejno vplivajo na srčno-žilni sistem. Jerebika znižuje raven holesterola v krvi, s čimer se čistijo in krepijo stene krvnih žil, zato je priporočljiva pri srčni otrdelosti, poapnenju žil, aritmiji in popuščanju srca. Jerebika skupaj s koprivami in koruznimi laski je učinkovita za zvišanje števila trombocitov in deluje proti slabokrvnosti. Odsvetujejo pa uživanje jagod jerebike pri visokem krvnem tlaku ter po kapi in srčnem infarktu.
Dober glas
Sok iz jagod jerebike z medom je odlično sredstvo za zdravljenje prehladov in bolezni dihal. Študije so pokazale, da zavira rast pnevmokokov in stafilokokov – povzročiteljev pljučnice in drugih nalezljivih bolezni, ki se pogosto pojavljajo kot zaplet po gripi, bronhitisu, vnetju mandljev ali podobnih obolenjih. Grgranje soka ali prevretka je koristno pri angini in drugih vnetjih grla in žrela. Svež sok jerebike je učinkovit tudi proti hripavosti, zato je cenjeno sredstvo za ohranjanje dobrega glasu pri pevcih in napovedovalcih.
V ljudskem zdravilstvu so sok uporabljali za zdravljenje revmatičnih bolezni, ledvičnih kamnov in bolezni ledvic. Jerebika je močan diuretik in zmanjšuje otekline. Poleg tega ustavlja notranje krvavitve, tudi krvavitve iz maternice.
Jerebika aktivira presnovo in porabo energije v tkivih, zato so sok in čaji priporočljivi za ljudi s hudo ali dolgotrajno boleznijo. Zaradi vitamina P (flavonoidov) je jerebika učinkovito sredstvo pri zdravljenju kronične utrujenosti in kaheksije, kompleksnega presnovnega sindroma, za katerega je značilna tudi huda izguba telesne teže, mišičja in maščevja.
Ker ima jerebika močne antioksidativne lastnosti, je že od nekdaj visoko cenjena tudi v kozmetiki. Maska iz zdrobljenih jagod jerebike in medu obnavlja kožo in gladi gube.