Estrada

Izkoristimo zimo za obnovo energije

Nina Kokalj, Pomagaj si sam
30. 1. 2017, 08.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Ste se kdaj vprašali, zakaj vam včasih vse teče kot po maslu, drugič pa nikakor ne najdete pravega ritma?

Dandanes se nam na vsakem vogalu ponuja mnogo oblik nenaravnega preživljanja prostega časa – od družbenih omrežij, igric do večurnega nakupovanja. Vse to nas odvrača od tistega, kar si želi naše telo in po čemer hlepi naš duh. Če bi pozorneje poslušali njuna sporočila, bi delovali lahkotneje in brez truda, staranje bi teklo počasneje, bili pa bi tudi krepkega zdravja in bistrih misli. Verjetno ste že vsi kdaj občutili, da telo kliče po nečem, kar hoče um dosledno utišati. Ker preveč poslušamo slednjega, se nas polaščajo zmedenost in megla v glavi, hormonsko neravnovesje in čustvena nihanja. Najtežji čas za naše telo je prav sedanji – pozna jesen, prehod v zimo in globoka zima. Poglejmo, zakaj.

Zimsko obdobje od našega organizma zahteva več energije, da se prilagodimo nižjim temperaturam, krajšim dnevom in daljšim obdobjem mraka. Pozimi nismo dovolj izpostavljeni soncu, zato nam kronično primanjkuje vitamina D, ki ščiti naše zobe, kosti in presnovo ter odganja depresijo. Najtežje pa je, da imamo tudi v tem obdobju dolžnosti, ki zahtevajo enake sposobnosti, pozornost in število delovnih ur, čeprav greste morda na delo, ko je še mrak, in se vračate, ko je že tema. Otroci imajo enake šolske obveznosti kot spomladi, naša najljubša serija pa je na sporedu ob isti pozni uri kot poleti. Skratka, sodobno življenje se ne prilagaja – naš organizem, ki se prav tako kakor pred sto tisoč leti ravna po naravnem ritmu, pa trpi in nas nenehno opominja na to z boleznimi.

Naučimo se zadržati energijo

Kitajska tradicionalna medicina, ki temelji na filozofiji taoizma, pravi, da ima vsak človek v sebi moč samozdravljenja, ki pa jo mora osvoboditi in pravilno usmeriti. S principi yina in yanga ter petih elementov oziroma petih faz energije pojasnjuje spremembe in obdobja v naravi in človeku, zato nam lahko pomaga razumeti ritme in biološko uro človeškega organizma. Z napotki, starimi več kot pet tisoč let in preverjenimi, vrača življenje v pravo strugo, po kateri bo tudi teklo v pravi smeri – in ne proti toku. To bogato in dragoceno znanje nas uči, da smo v obdobju najbolj umirjenega in globokega od vseh petih elementov – to je element vode. Povezan je z ledvicami, mehurjem, spolnimi organi in hormonskim sistemom. Del tega sistema so tudi nadledvične žleze, ki sproščajo stresne hormone. V tem obdobju so še posebej občutljive, zato je sedaj idealen čas za njihovo obnovo. Če smo izrabljeni in utrujeni, nas narava sedaj podpira pri počitku. Dolga noč se kar sama ponuja, da jo izkoristimo za krepčilno spanje in celovito obnovo. Vsekakor pa bo to pravi izziv za praznični december, saj se po navadi zabave in praznovanja zavlečejo pozno v noč. Da na takšne dneve ne bi izgubili preveč energije, si zalogo napolnimo med »normalnimi« dnevi. Pripravili smo vam najbolj preproste in učinkovite tehnike in metode, s katerimi se uskladimo s svojo notranjo uro. Če bomo sedaj znali zadržati energijo v sebi in je ne bomo razpršili navzven, si bomo ustvarili odlično popotnico za pomlad, ko se bomo kakor zdrav in čvrst kalček lahko pognali v novo in ustvarjalnejše obdobje.

Čas zase in priložnost za rast

Element vode simbolizira globino, moč, prožnost in mir. Krepke ledvice, ki učinkovito čistijo naše telo strupov, hkrati ob navljajo našo notranjo moč in veljajo za središče razuma. Človek, ki ima ta element v ravnovesju, izraža mir, blaženost in nežnost, v kateri pa se skriva velikanska moč. Takšen je tudi pripravljen na rast, ima odprt um in slovi po modrem razmišljanju. Prvi korak, da obnovimo energijo vode, je prav to – vzemimo si čas za razmislek o pomembnih življenjskih vprašanjih, ki se nam po navadi porodijo ob prehodu v novo leto. Tako bomo mirnejši, saj bomo usmerjeni proti cilju in vso moč bomo lahko usmerili v pripravo na življenje.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Upočasnimo se. Najdimo čas samo zase. Če imamo zelo veliko obveznosti, si jih prerazporedimo ali pa se odpovejmo stvarem, ki niso nujne. Čas za počitek si vpišimo v urnik, kot da je še ena od obveznosti. Če lahko načrtujemo odhod k frizerju, si lahko privoščimo tudi zmenek s samim seboj. Ta čas je lahko namenjen za hitrejši odhod v posteljo in spanje. Lahko ga uporabimo tudi za meditacijo in globoko dihanje. To nam pomaga vrniti se v današnji trenutek, od koder lahko delujemo kar najbolj učinkovito. Dihajmo globoko, skozi nos, s trebuhom. Vzemimo si čas za vdih, naredimo kratek predah, izdih in spet predah. Naj se nam nikamor ne mudi. Ob tem se osredotočimo na zrak, ki prihaja in odhaja, aktivno sproščajmo mišice, ali pa uporabimo tehniko meditiranja. Lahko se tudi zavestno usmerimo na misel ali trditev, ki jo želimo okrepiti.

Svoj um lahko osvobodimo in prečistimo tudi tako, da zavestno izločimo iz svojega življenja negativne in nepomembne informacije – ne spremljamo dnevnih dogodkov, ki nas spravljajo v stres in zaskrbljenost. Vzemimo list papirja in si napišimo seznam stvari, ki nam dvigujejo razpoloženje. Ko bo prišel na vrsto »čas zase«, bomo izbrali nekaj s tega seznama. In še namig – začnimo dan z glasbo, ki nam je všeč.

Prave dejavnosti za zimo

Počitek je lahko pasiven ali aktiven. Tudi z lahkotnimi, a pravilnimi vajami si lahko obnavljamo energijo ter jo usmerjamo tja, kjer jo potrebujemo. V ta namen so najprimernejše vaje iz tai chija, qi gonga ali joge. Vaditeljica Darja Furek se že leta ukvarja z raziskovanjem kitajske metafizike in po Sloveniji vodi svoj program joge DarCHI dao&joni. Po njenem mnenju so najboljši recept za zimo vaje, ki so usmerjene v krepitev ledvic in prinašajo globoko obnovo ter okrepitev spolne energije. Ena takšnih je metuljček: sedimo na tleh v položaju metuljčka, noge so pokrčene in odprte na stran, stopala se dotikajo. Iztegnemo roke in jih počasi spuščamo na tla pred seboj. Če nam telo tega ne dopušča, si lahko pod zadnjico podložimo blazino. Sprostimo se in naredimo nekaj globokih vdihov. Nato se poravnamo, segrejemo dlani in 36-krat nežno zmasiramo območje ledvic, nato dimelj in notranjo stran nog, kjer poteka meridian ledvic. Na koncu še krepko zdrgnemo stopala. Dih naj bo ves čas usmerjen v spodnji del trebuha oziroma maternico. Pri ženskah naj zajame vse spolne organe, tudi vagino. To vajo lahko ponovimo večkrat na dan. Darja dodaja, da jo je najbolje kombinirati z zgodnjim odhodom v posteljo, aktivnim počivanjem in dobro hrano.

Hrana, ki greje in krepi

Pozimi organizmu prija hrana, ki v telesu spodbuja prebavni ogenj, saj že tako ali tako veliko energije in toplote izgublja z ogrevanjem telesa. Privoščimo mu gorivo za optimalno delovanje v obliki kuhane hrane, predvsem enolončnic, juh in pirejev. Uživajmo v korenasti zelenjavi in množici različnih buč, ki so na voljo v tem obdobju. Lahko si privoščimo tudi meso, ki greje, vendar moramo vedeti, da nas bo to tudi upočasnilo. Če želimo posebej krepiti ledvice, si privoščimo temna živila, kakršna so črni fižol, leča, črni sezam, kostanj, morske alge, sojina omaka ipd. Od superživil je idealen he shou wu – korenina, ki krepi ledvice, jetra in kri, obnavlja spolno in fizično moč ter na splošno podaljšuje življenje. Dobrodošla so tudi zelišča in začimbe, ki grejejo – črni poper, kajenski poper, cimet, ingver, janež, seme koromača, seme koriandra, angelika, orientalski ginseng, kardamom, rožičevi stroki in klinčki.