Skorajda ni ženske, ki si ne bi želela dolgih, gostih in privihanih trepalnic, ki ji dajejo samozavest in s katerimi lahko zapeljuje. A žal nekaterim zaradi različnih vzrokov pretirano izpadajo, se redčijo in krajšajo. Če vam dnevno izpadejo več kot tri trepalnice, je vsekakor dobro razmisliti, ali jih pravilno negujete, in poiskati vzroke za izpadanje.
Vzrokov za izpadanje trepalnic je veliko, lahko so povsem kozmetične narave ali pa tudi resnejši, povezani z zdravjem.
Preveč nege
Veliko žensk se vsakodnevno liči in nekatere brez maskare nikoli ne zapustijo doma. Ob tem pa ne pomislijo, da je preveč kozmetike lahko tudi razlog za izpadanje trepalnic. Ker so trepalnice nenehno obremenjene z maskaro (dostikrat tudi ponoči), se ne morejo regenerirati. Zato se izsušijo, ob stiku s posteljnino zlomijo in izpadejo. V tem primeru je vsekakor smiseln počitek od ličenja. Trepalnicam omogočite, da so večino dni na teden brez ličil.
Pretirano drgnjenje
Nekatere maskare, zlasti vodoodporne, je zelo težko odstraniti. Ker običajno čistilo ne zaleže, se dostikrat zatečemo k uporabi grobih brisačk ter drgnemo in drgnemo. Napaka! Najbolje je uporabiti oljno čistilo in nežno podrgniti okoli oči. Vato, prepojeno s takšnim čistilom, držimo nekaj sekund na zaprtih vekah in trepalnicah, da zmehčajo maskaro, šele nato odstranimo ličilo. Pozorni bodimo, da kupimo nežnejše maskare, ki ne vsebujejo etilnega alkohola, parabenov in ftalatov.
Napačno odstranjevanje umetnih trepalnic
Umetne trepalnice nam lahko povsem spremenijo videz, zato ženske pogosto segamo po njih. Uporabimo medicinsko lepilo, s katerim umetne trepalnice pričvrstimo na koren naravnih trepalnic. Teža umetne trepalnice včasih povzroči, da nato naravna trepalnica izpade. Podobno se zgodi, če umetnih trepalnic ne odstranimo pravilno (z oljnim odstranjevalcem, ki raztopi lepilo), ampak jih namesto tega jih kar na suho vlečemo stran. S tem poškodujemo naravne trepalnice.
Prepogosto vihanje
Uporaba vihalnika trepalnic nepotrebno obremenjuje dlačice in jih, če smo pregrobi, lahko celo izpuli. Pomembno je, da trepalnice vedno privihamo pred nanosom maskare. Da se izognemo močnemu stisku, pa lahko pred uporabo vihalnik malce segrejemo s fenom. Seveda ga ne smemo segreti preveč, saj v tem primeru trepalnice lahko celo zažgemo.
Bolezenski vzroki
Če se izogibate vsem prej naštetim tveganjem, trepalnice pa vam kljub temu izpadajo, razmislite tudi o obisku pri zdravniku. Vzrok za izpadanje je namreč lahko pomanjkanje nekaterih vitaminov, hormonsko neravnovesje ali stres. Kadar izpadejo vse trepalnice, pa govorimo o bolezni madarozi, ki lahko precej zaznamuje vaše življenje, saj trepalnice pogosto ne zrastejo nazaj. In kaj je vzrok za to bolezen? Možnih je več vzrokov, na primer vnetja in infekcije oči in vek, atopični dermatitis, menopavza, sistemske in endokrine motnje ter tudi nekatera zdravila, na primer proti aknam, holesterolu, povišanemu krvnemu tlaku, za uravnavanje delovanja ščitnice. Se pa izguba trepalnic zgodi tudi zaradi kemoterapije, a po njej zrastejo nazaj in se obnovijo. Če ne veste, kaj pri vas povzroča izpadanje trepalnic, nujno obiščite zdravnika, da bo ugotovil vzrok in vam predpisal zdravljenje (z antibiotiki, hormonsko ali kaj drugega), lahko pa vam kirurško trepalnice, ki so prenehale rasti, nadomestijo z dlačicami iz obrvi ali jih celo presadijo, pri čemer dlačice naredijo iz las. Je pa vsaka takšna operacija tvegana in draga.
Kako skrbeti zanje?
Koliko vas je že kdaj pomislilo, da bi morali trepalnice posebej negovati? Pa jih je treba, vsakodnevno, najbolje zvečer pred spanjem, saj ne nazadnje varujejo naše oči in le negovane ohranjajo svojo elastičnost, dolžino in debelino. Takole gre:
1. Vazelin: Vsem dobro poznani kozmetični pripomoček ni namenjen samo za razpokane ustnice, ampak lahko navlaži tudi trepalnice. Ko si zvečer odstranite ličila, nanesite na konice prstov malo vazelina in ga previdno nanesite na trepalnice. Pazite, da ne pride v oči, saj lahko povzroči draženje in otekanje.
2. Kokosovo olje: Kokosovo olje je sveti gral na področju vlaženja. Pred spanjem ga nanesite na dlani in nato na trepalnice. Pazite, da ne pride v stik z očmi.
3. Lanolin: Lanolin pridobivajo i z ovčjega maščevja in je odličen naravni nadomestek za parafinske izdelke. Kanček ga nanesite na trepalnice in opazili boste, da bodo vidno bolj zdrave in čvrste.
4. Balzam: V kozmetičnih prodajalnah lahko kupite tudi specialni izdelek za nego trepalnic - balzam, ki vsebuje pantenol in peptide za krepitev in regeneracijo trepalnic. Nanesite ga zvečer.
5. Biotin: Biotin je pomemben za celično rast. Trepalnice so pravzaprav mrtve kožne celice, in če skrbimo zanje tudi tako, da jemljemo prehransko dopolnilo z biotinom, bodo čvrstejše.