Estrada

Kako izbrati pravo zdravilo za prehlad

Lea Pufek, Bodi zdrava
13. 1. 2017, 08.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Kupimo tisto, česar smo navajeni, kar je zadnje čase najbolj reklamirano, ali tisto, kar nam je priporočeno. In zato ni nujno, da nam bo zdravilo pomagalo.

Čeprav na večini zdravil proti prehladu piše, da so proti prehladu, pa vsa vendarle ne delujejo proti prehladu. To je zato, ker se pri posameznih prehladih izrazijo različni simptomi, zdravila proti prehladu pa so navadno namenjena zdravljenju simptomov. Tako denimo zdravila proti kašlju ne ublažijo glavobola, zdravila za boleče grlo pa ne ustavijo izcedka iz nosu. Da bi torej zares ublažili prehlad, moramo izbrati zdravilo, ki uspešno zdravi simptome, s katerimi imamo težave. Tu je nekaj namigov, ki vam bodo pomagali pri izbiri.

Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID )

Nesteroidna protivnetna zdravila (s kratico NSAID) so – kot pove že ime samo – odlična v boju proti vnetjem in vročini. Uporabljamo jih, kadar imamo vneto grlo, glavobole, bolečine v mišicah ali vročino. Mednje spadajo aspirin, ibuprofen, naproksen in še nekateri. Čeprav so mnoga takšna zdravila v prosti prodaji, pa se morate o njihovi uporabi posvetovati z zdravnikom, če že jemljete podobna zdravila za redčenje krvi. Pri 10–20 Kako izbrati pravo zdravilo za prehlad odstotkih astmatičnih bolnikov so tovrstna zdravila tudi sprožilci astmatičnih napadov.

Paracetamol

Paracetamol v zdravilih deluje antipiretično (proti vročini) in analgetično, kar pomeni, da blaži vročino in bolečine. Če vas pri prehladu pretežno mučijo povišana temperatura in blažje bolečine, so zdravila s paracetamolom rešitev za vas. Kljub splošnemu prepričanju pa paracetamol nima protivnetnih učinkovin kot nesteroidna protivnetna zdravila. Prav tako je želodcu veliko bolj prijazen in ne vpliva na strjevanje krvi.

Antihistaminiki

Antihistaminiki priskočijo na pomoč, kadar vam nagajajo simptomi, povezani z alergijami. Denimo kihanje, izcedek iz nosu, dražeče oči in srbečica. Takšna zdravila kljub učinkom na simptome niso najboljša izbira za zdravila proti prehladu, ker nas v večini primerov samo uspavajo oziroma smo zaradi njih bolj zaspani. Veliko bolj so antihistaminiki torej primerni za zdravljenje simptomov alergij.

Dekongestivi

Dekongestivi pomagajo, kadar imate zamešen nos, na lekarniških policah pa jih najdemo predvsem v obliki razpršil za nos. Delujejo na žile v nosni sluznici, s čimer zmanjšajo nabreklost nosne sluznice in tako omogočijo prehodnost nosu. A je treba biti pri uporabi dekongestivov previden, saj se lahko po daljšem obdobju sluznica na dekongestiv nekoliko navadi in po prenehanju jemanja zdravila je lahko za nekaj dni stanje nosu še slabše kot pred začetkom jemanja.

Zaviralci kašlja

Najbolje jih poznamo v obliki sirupov proti kašlju. Gre za zdravila, ki blažijo kašelj, večinoma pa vsebujejo bodisi dekstrometorfan ali kodein (oziroma metilmorfin). Slednji spada med opijate, zato se ga uporablja pri močnejših oblikah kašlja in se ga dobi zgolj na recept. Dekstrometorfan pa najdemo v zdravilih, ki jih lahko dobite brez recepta.

Mešanje zdravil

Nekaterih zdravil proti prehladu med seboj ne smete mešati, zato je dobro upoštevati navodila na škatlici in priporočila farmacevtov. Prav tako je pomembno, da z zdravili ne pretiravate, kar pomeni, da nikar hkrati ne jemljite dveh različnih vrst zaviralcev kašlja, saj s tem v svoj organizem vnesete prevelik odmerek določenega zdravila in tako svojemu telesu prej škodujete, kot mu pomagate.