Wilder Kaiser, pokrajina med istoimensko goro in kitzbühelskimi gorami, je tisto, kar Slovence in še približno deset milijonov drugih Evropejcev vabi pred televizijske zaslone. Gorski zdravnik, ki pozdravi vse in vsakogar, je pri naših sosedih prava televizijska ikona. A ne cveti le filmska industrija. Pozlati vse, česar se dotakne gorski zdravnik.
Živijo od filmskega turizma
Filmski turizem, od česar poleg živinoreje živijo prebivalci te pokrajine, se je začel razvijati že kmalu po drugi svetovni vojni. Vedeli so, da morajo vanj tudi vlagati in se prilagajati željam turistov, ki si radi pridejo ogledat zeleno gorsko pokrajino in lokacije snemanj. A pravi hit zadnjih nekaj let je prav Gorski zdravnik. V neki raziskavi je kar 71 odstotkov vseh vprašanih dejalo, da je v te kraje prišlo ravno zaradi vse bolj priljubljene serije.
Dnevno okoli 200 obiskovalcev
Gorski zdravnik daje kruh večini lokalnih prevoznikov, gostincev, prodajalcev spominkov. Na posamezni lokaciji snemanja dnevno zabeležijo okoli 200 obiskovalcev. Iznajdljivi posamezniki pa lahko z lončki, obliži, dežniki, majicami in vsem ostalim, kar vam pade na pamet, s podobo igralca Gorskega zdravnika Hansa Sigla na leto zaslužijo tudi do 24.000 evrov letno. Zanimivo, da goste bolj kot 100 gondol, ki so v okolici 200 kilometrov smučarskih prog, pritegne televizijska serija.
Pristavili smo lonček
Tudi slovenski turistični delavci si zaradi dr. Gruberja manejo roke. Izleti k našim severnim sosedom se kar kopičijo. Z enim avtobusom izletnikov lahko posamezna turistična agencija ustvari za 2000 evrov prometa in več. Izleti so tako rekoč organizirani tedensko, razprodani pa so že datumi za nekaj tednov vnaprej.