Estrada

Namesto tradicionalnih 12 možno tudi 24 točk

Alesh Maatko
27. 2. 2016, 17.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Organizatorji tekmovanja za pesem Evrovizije iščejo načine, kako bi rezultate glasovanja prikazali tako, da bi številni gledalci po vsem svetu o zmagovalcu ugibali do zadnjega trenutka spektakla.

Alesh Maatko
Devetindvajsetletni Måns Zelmerlöw je lani Švedski s pesmijo Heroes pripel šesto evrovizijsko zmago.

Evrosong je dolgo iskal ustrezen način za določanje zmagovalne pesmi: v prvih dvajsetih letih se je sistem glasovanja neprestano spreminjal. Leta 1975 so iznašli formulo 12-10-8 … 1, za katero se je zdelo, da je zmagovita in večna – posnemale so jo tudi mnoge oddaje, ki z Evrosongom nimajo nobene zveze. Seveda tudi ta sistem ni bil čisto zacementiran: spreminjala sta se število članov in sestava žirij, leta 1997 so v nekaterih državah uvedli telefonsko glasovanje, ki je nato postalo obvezno za vse, po ponovni uvedbi žirij 2009 pa so predvsem poskušali čim bolj ustrezno pretvarjati rezultate strokovnih žirij in telefonskega glasovanja v enoten sistem. Zadnja leta so zmagovale pesmi z veliko razliko, zmagovalec pa je bil znan že dolgo pred koncem: zmagovalca imamo, glasovati pa mora še deset žirij! Dolgčas je torej največji sovražnik zabavne prireditve.

Zdi se, da so Švedi vendarle iznašli toplo vodo in bo glasovanje letos spet napeto do konca.

NOV NAČIN GLASOVANJA ŽE LETOS

Voditelji bodo klicali v sodelujoče države in od tam bodo sporočili samo glasove strokovne žirije. Medtem bodo v računskem centru prešteli telefonske glasove po posameznih državah in jih za vsako pretvorili v običajen evrovizijski točkovni sistem. Te glasove bodo sešteli in te skupne rezultate televotinga bodo voditelji nato javno objavili v obratnem vrstnem redu. Tako bo dokončni zmagovalec dejansko znan šele, ko bodo objavljeni zadnji rezultati televotinga, saj lahko pesem, ki bi se uvrstila na prvo mesto telefonskega glasovanja v vseh državah, dobi kar 500 točk in se lahko vrstni red postavi na glavo.