Z lansko Identiteto, na kateri je sodelovalo 18 modnih oblikovalcev, od tega jih je kar 16 prišlo iz tujine, sta postavila vizijo, da to postane eden od vplivnejših modnih dogodkov na območju jugovzhodne Evrope.
»Projekt Identiteta se odmika od ustaljenih z modo povezanih formatov. Ne usmerja se v komercialne vode modnega sektorja, pač pa daje prednost raziskovanju svobode izražanja. Gre za kreativni eksperiment, znotraj katerega tako uveljavljene modne blagovne znamke kot mladi modni upi z lastnim oblikovalskim izrazom ustvarijo obleke, ki jim je skupen en sam osnovni kroj. En kroj za mnogo interpretacij je neodvisni koncept, ki bi z veliko mero vztrajnosti in doslednim kuriranjem skozi leta zmogel Ljubljano pozicionirati na vidno mesto evropskega modnega dogajanja. V tej smeri vidiva razvoj butične zgodbe v butični Ljubljani,« sta povedala kuratorja in idejni vodji projekta Identity dress, oblikovalca Eric Maj Potočnik in Matjaž Plošinjak.
POVEDANO PO DOMAČE
Če si ne znate predstavljati natančno, kaj pravzaprav pomeni ta projekt, je odgovor zelo preprost. Vsak oblikovalec dobi en kroj obleke, ki je za vse, ne glede na državo, iz katere prihajajo, popolnoma enak. Kakšna bo končna kreacija, narejena po tem univerzalnem kroju, pa je odvisno zgolj in samo od oblikovalca samega.
In tudi letos lahko pričakujemo, da bo projekt postregel z oblekami, ki jih bodo posebej za to priložnost ustvarili kreativci domala z vsega sveta – od Anglije do Tajske.
»Midva prispevava kroj, oblikovalci pa nato na podlagi tega kroja ustvarijo obleko. Kroj je kot belo platno, ki čaka v slikarskem ateljeju, obleka kot končana slika. Kroj kot prazen šop papirjev, obleka kot nanje zapisana zgodba. Obleka kot podpis ustvarjalca, kot preslikava njegove osebnosti,« je še povedal Eric Maj Potočnik, ki se že veseli, da bodo ljubitelji mode videli nove kreacije na velikem odprtju razstave Identity dress 2015. Ta bo 19. novembra v Narodnem muzeju Ljubljana, razstava pa bo na ogled do sredine decembra.