Estrada

Teta Mara bo stara 70 let!

T.C.
3. 5. 2015, 21.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Humorist Toni Gašperič, znana Teta Mara, 5. maja praznuje 70. rojstni dan. Večina ga pozna kot satirika in komedijanta, čeprav je dejaven tudi kot književnik, pisec besedil za popevke, kulturni animator, pedagog in velik promotor Bele krajine. Kot je dejal, je danes v Sloveniji humorja več včasih, manj pa je satire, za katero je treba imeti pogum.

Arhiv Svet24
Toni je znan po prisrčnem humorju in izjemnem optimizmu.

Satire se dandanes poslužuje malokdo, bila pa bi zelo potrebna glede na stanje, ki smo mu priča, je poudaril Gašperič. Po njegovem mnenju bi namreč danes težko rekli, "da živimo v neki urejeni državi, v kateri bi se človek počutil gotovega".

Po njegovih besedah demokracija ponuja veliko materiala za satiro; če je nekoč lahko kritiziral le partijo, torej eno frakcijo, lahko danes zbada čez več "partij", saj, kot je dejal, "imamo več strank, ki ga vsaka po svoje svira na političnem, kulturnem, šolskem, zdravstvenem in drugih področjih".

Dolenjski list

Današnji predstavniki humorja so stand up komiki, vendar sam pojav stand up komedije v Sloveniji ni nov, novo je le poimenovanje, je poudaril Gašperič, ki se tako kot njegovi veteranski kolegi, denimo Tof in Vinko Šimek, deklarira za humorista. Mladi so, kot meni, prevzeli tuje ime, pri čemer mislijo, da so zato s svojo pojavnostjo na odru imenitnejši.

Leta 2013 je Gašperič prejel Ježkovo nagrado. Po prepričanju takratne žirije v marsičem spominja na Ježka. V Dolenjskem listu je vrsto let imel rubriko Repičeva draga, ki je bila podobna Ježkovim Butalam. Slovenci smo Butalci, kar med drugim dokazujemo z vestnim poslušanjem resnic politik, ki so včasih polresnice in nemalokrat laži, je poudaril.

Kot Belokranjec veliko truda vloži v promocijo Bele krajine, ki bi lahko po njegovem mnenju živela kot oaza, deželica med Gorjanci in Kolpo, kjer bi pridelovali zdravo prehrano, človek bi se tam napil zdrave vode in plaval v reki brez strahu, da bo dobil garje.

Pogreša boljšo prometno povezavo. Kot je spomnil, so v Beli krajini železnico dobili že leta 1914, vlak pa še danes vozi z enako hitrostjo kot pred 100 leti.

V Beli krajini sodeluje pri več projektih, kot so Pasož: Svobodno belokranjsko ozemlje, v okviru katerega obiskovalcem v vasi Jugorje priskrbijo potni list, v katerem zbirajo žige in popuste, predstava na Osnovni šoli Bistra buči, kjer ponazorijo pouk iz prejšnjega stoletja, in Modre police. Ta projekt ponuja police s knjigami, namenjene izmenjavi.

Arhiv Svet24

Toni Gašperič se je rodil v Metliki. Po nekajletnem študiju na Pedagoški akademiji v Ljubljani se je zaposlil v metliški osnovni šoli. Bil je tudi ravnatelj osnovne šole v Podzemlju. Nato se je zaposlil v tovarni Beti. Leta 1980 je postal ravnatelj na tamkajšnji Srednji šoli tekstilne usmeritve.

Podpisal se je pod več kot 1000 humoresk. Je pisec besedil za zabavno in narodnozabavno glasbo, dolgoletni sodelavec različnih slovenskih radijskih postaj, voditelj javnih prireditev in radijskih oddaj na nacionalnem radiu, kot so Veseli tobogan, Vi izbirate - jaz izberem. Piše tudi scenarije za kratkometražne filme.

Arhiv Svet24