Estrada

Stvaritelja Simpsonovih osrečila smrtonosna bolezen

J.P.
11. 11. 2014, 11.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Sam Simon, eden od stvariteljev Simpsonovih, je za svojega neozdravljivega raka dejal, da je ena najbolj neverjetnih življenjskih izkušenj samo zato, ker ga obkrožajo njegovi najdražji.

Arhiv Svet24

Devetinpetdesetletni Sam Simon je novico, da ima raka na črevesju in da je ta neozdravljiv, prejel leta 2012. Takrat se je Simon, ki nima potomcev, zaobljubil, da bo razdal svoje bogastvo in začel lastno fundacijo. Ker naj bi mu ostali le še trije meseci življenja, se je nemudoma povezal z Ingrid Newkirk, predsednico organizacije aktivistov za pravice živali PETA, da bi čas, ki mu je še ostal, posvetil svoji ljubezni, živalim.

Arhiv Svet24

Simon pa skoraj dve leti po črnogledi še kar vztraja, svojo dobrodelno aktivnost pa je razširil tudi na ljudi. Kot pravi je tik pred neizbežnim koncem srečnejši kot kadarkoli prej in končno pomirjen. »Rak je grozljiva bolezen,« je povedal Simon. »Vsa svarila so resnična. Je potovanje, borba.« Vendar pa priznava, da je njegova sreča, kakor neverjetno se že sliši, neposredna posledica usodne diagnoze: »Nekako se je izšlo tako, da so me obkrožali le še tisti, ki so mi najbolj pri srcu in ki bi zame naredili vse. To je definicija sreče, katero sem v preteklosti le stežka pustil blizu. Rak je zato nekaj najbolj neverjetnega, kar se mi je zgodilo.«

»Nekako se je izšlo tako, da so me obkrožali le še tisti, ki so mi najbolj pri srcu in ki bi zame naredili vse. To je definicija sreče, katero sem v preteklosti le stežka pustil blizu.«

Sam Simon je risano televizijsko nanizanko Simpsonovi skupaj z Mattom Groeningom ustvaril leta 1991. Čeprav se je upokojil dve leti pozneje, še vedno vsako sezono prejme več deset milijonov evrov. Nanizanke od takrat, pravi, sploh ne spremlja.

Ko so ga pobarali, zakaj se je odločil svoje zadnje mesece življenja in bogastvo posvetiti živalim, je jasno povedal: »Moja strast izvira iz dejstva, da ta bitja mislijo in čutijo, ne morejo pa spregovoriti, da bi se lahko postavila sebi v bran. Zato je moja dolžnost, da govorim za tiste, ki ne morejo govoriti zase.« Njegova fundacija tako jemlje pse iz zavetišč in jih usposablja, da jih lahko nato oddajo kot terapevtske živali tistim, ki jih potrebujejo.