Članice so sicer z današnjim dogovorom razvodenile decembrske predloge Evropske komisije, ki je želela še dlje. Tobačni izdelki morajo imeti videz in okus tobačnih izdelkov, ne kozmetike ali bonbonov - tako je tedaj opisala namen nove tobačne direktive.
Ministri so potrdili njen predlog za prepoved cigaret, tobaka za zvijanje in brezdimnih tobačnih izdelkov z značilnimi, močnimi aromami, kot so mentol, vanilja, čokolada in jagoda. A v primeru mentola so se dogovorili za možnost prehodnega obdobja.
Tanke cigarete pa kljub predlagani prepovedi ostajajo, a jih bo treba pakirati v manj privlačne škatlice.
Poleg tega so članice zrahljale predlog komisije, naj obvezna slikovna zdravstvena opozorila na embalaži cigaret in tobaka za zvijanje skupaj z besedilom pokrivajo 75 odstotkov sprednje in zadnje strani embalaže. Velikost so znižale na 65 odstotkov.
Slovenija je že vseskozi med zagovornicami stroge tobačne zakonodaje, skupaj s Finsko, Belgijo, Irsko, Veliko Britanijo, Francijo in Estonijo. "Slovenija je bila pripravljena sprejeti tudi strožji predlog," je povedal minister za zdravje Tomaž Gantar.
V nasprotnem taboru so Češka, Slovaška, Bolgarija in Romunija, ki so glasovale proti današnjemu dogovoru, a ga niso mogle preprečiti.
"Žal nekateri ministri za zdravje bolj kot javno zdravje zagovarjajo industrijo, kar ni najbolj primerno," je stališče popustljivejših držav obžaloval Gantar.
"Tobačna industrija ne more nikoli zaposliti toliko ljudi, kot jih tobak lahko ubije," je pri tem slovenski minister izpostavil besede predsedujočega, irskega kolega Jamesa Reillyja.
Komisija računa na to, da bo nova tobačna zakonodaja začela veljati v letu 2015 ali 2016. Ministri so danes dosegli načelni dogovor, ki je šele izhodišče za pogajanja z Evropskim parlamentom, v katerih se bodo pritiski tobačne industrije nadaljevali.
V Sloveniji po Gantarjevih besedah zelo velikih pritiskov tobačnih lobistov ni bilo. "Jaz vidim vlogo ministrov za zdravje pri zaščiti javnega zdravja, ne gospodarstva, za to skrbijo drugi," je še poudaril minister.
Komisija je novo tobačno direktivo predlagala v senci korupcijske afere, povezane z lobiranjem tobačne industrije, zaradi katere je moral odstopiti bivši komisar za zdravje John Dalli.
Dalli je očitke zavrnil in trdil, da je žrtev spletk tobačne industrije, ki je želela z njegovim odstopom preložiti in razvodeniti novo direktivo. Tudi zato je komisiji v interesu, da unija novo zakonodajo sprejme čim prej.
Sporne preproste in enotne embalaže komisija ni predlagala, lahko pa se članica pod določenimi pogoji sama odloči za tak ukrep. Takšna pravila sicer za zdaj veljajo samo v Avstraliji, ki se zaradi tega zagovarja pred Svetovno trgovinsko organizacijo.