Ostali športi

Armstrongu vzeli sedem naslovov s Toura

STA / S.R.
22. 10. 2012, 15.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je zadala dokončen udarec ameriškemu kolesarju Lanceu Armstrongu.

Za njo je slavni kolesar obstajal le do leta 1999, njegovo športno pot po tem pa je preprosto izbrisala. Vzela mu je sedem zmag na dirki po Franciji, poleg tega pa kaznovala z dosmrtno prepovedjo udeleževanja prireditev.

Po besedah direktorja Toura Christiana Prudhomma dirka od leta 1999 do leta 2005 ne bo imela zmagovalca, saj naj bi bila to era dopinga, z njim naj bi si v tem času pomagali tudi drugi tekmovalci. A o tem bo Uci uradno razpravljala na sestanku v petek, kjer bo razpravljala tudi o možnostih, da se danes 41-letnemu Armstrongu, ki je v svojem življenju premagal tudi zahrbtno bolezen (rak), odvzame olimpijska kolajna iz Sydneyja.

"Za Lancea Armstronga in njemu podobne ni prostora v kolesarstvu, niti v njegovi zgodovini. Zasluži si, da ga pozabimo. Odločitev je mejnik v našem športu," je na novinarski konferenci v Ženevi dejal predsednik Ucija Pat McQuaid, ki je hkrati zavrnil pozive k odstopu. Tega so zahtevali tisti, ki nikakor ne morejo dojeti, kako je lahko Armstrong vsa leta goljufal z dopingom, pri tem pa ga na testih nikoli niso odkrili. Tudi v letu 2005, ko je McQuaid na mestu predsednika zamenjal Nizozemca Heina Verbruggna. Slednjega celo obtožujejo, da je za to vedel, a so ga podkupili.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

"Ko sem bral poročilo Usade, mi je postalo slabo. Posebno pri pričevanju Davida Zabriskia, njegova zgodba, da so ga prisilili v doping, je šokantna," je še dodal Irec, ki se strinja da gre v primeru nekdanjega kolesarskega zvezdnika in njegove ekipe US Postal brez dvoma za najbolj izdelan, profesionalen in uspešen program dopinga, kar ga je kdaj videla zgodovina športa.

Uci se je za izbris Armstrongovih dosežkov od leta 1999 odločila po natančni preučitvi poročila Ameriške protidopinše agencije (Usada). Njen dosje zajema več kot 1000 strani dokumentov, tudi pričevanja 26 oseb, povezanih z Armstrongom. Med njimi je bilo 11 njegovih nekdanjih sotekmovalcev, svoje izjave so podali Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Tyler Hamilton, George Hincapie, Floyd Landis, Levi Leipheimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters in David Zabriskie. Usada je prepričana, da je iz dokaznega materiala razvidno, da so v nekdanji Armstrongovi ekipi sistematično vzpodbujali športnike k jemanju nevarnih in prepovedanih sredstev, obenem pa od njih zahtevali strogo molčečnost.

McQuaid je priznal, da je afera Armstrong povzročila največjo krizo v zgodovini kolesarstva, a meni, da morajo kolesarski delavci stopiti skupaj in se še naprej boriti za čistost tega športa: "Zelo nas boli, toda verjamemo, da ima kolesarstvo svojo prihodnost. A če sem iskren, menim, da dopinga nikoli ne bomo mogli stoodstotno izkoreniniti."

Armstrong oziroma njegov tabor se po kazni še ni oglasil.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost