Veljaki svetovne krovne nogometne organizacije so navdušeni in nejeverno navijaško javnost ter igralce in trenerje prepričujejo, da bo tehnologija stoodstotno natančna, kar pomeni, da do napačnih odločitev ne bo več prihajalo, ker bodo glavnim sodnikom elektronski senzorji sporočali, ali je žoga prečkala golovo črto ali ne.
Seveda mnogi niso pozabili na nesrečnega Franka Lamparda, ki mu na prejšnjem svetovnem prvenstvu pred štirimi leti v Južnoafriški republiki niso priznali veljavnega gola, očitno oškodovana angleška izbrana vrsta je tako klonila proti Nemčiji z 1:4. Za Lamparda bo pomoč v tehnologiji prišla veliko prepozno. Če bi jo imeli že pred štirimi leti, bi elektronika zanesljivo zaznala, da je strel, ki ga je sprožil Lampard z roba kazenskega prostora proti nemškim vratom in zadel prečko, končal v golu. Sodniki takrat niso piskali zadetka, vratar Manuel Neuer pa je žogo lahko ujel in jo vrgel daleč na nasprotno stran igrišča.
Za uvedbo tehnologije golove črte na mundialu bo v igri ironije usode poskrbelo nemško podjetje GoalControl iz Würselna pri Aachnu. Nemški strokovnjaki so tehnologijo že preizkusili in prav na podlagi vseh izsledkov so prepričani v popoln uspeh. "Sistem bo deloval, nimamo prav nikakršnih dvomov, verjamemo v stoodstotno učinkovitost," je prepričan izvršni direktor podjetja Dirk Broichhausen.
Za nadzor golove črte bo skrbelo po sedem posebnih kamer, te so za vsakim od golov nameščene pod stropom stadiona in z njimi bodo lahko posneli žogo iz različnih zornih kotov. Torej bo na vsaki od tekem nameščenih po 14 zelo hitrih kamer. Vsaka kamera je neverjetno hitra, saj lahko posname po 500 slik na sekundo, celoten sistem pa upravljajo z zelo zmogljivimi računalniki, ki so povezani s sodniki. Ko bo žoga s celotnim obsegom prešla golovo črto, bo delivec pravice na stadionu na posebno uro prejel obvestilo o zadetku, je pojasnil vodja projekta Bjoern Lindner.
"Seveda pa tehnologija ne bo sprejemala odločitev. Zadnjo besedo bo imel človek, torej sodnik, ki mu bo tehnologija služila le kot zelo zanesljiv pripomoček, na sodniku pa bo, kakšna bo končna odločitev o golu, ali ga bo priznal ali ne," je še dejal Lindner. Sistem je bojda tudi varen pred zlonamernimi hekerskimi vdori.
Sistem so prvič preizkusili že na lanskem pokalu konfederacij v Braziliji, generalki za letošnji mundial, in takrat se je izkazal za delujočega in zanesljivega, saj je zaznal prav vsak gol.
Poznavalcem slovenskega nogometa so se prav tako pocedile sline, saj bi se, če bi že takrat uporabljali takšno tehnologijo, morda povsem drugače razpletla tudi tekma v Mariboru med Slovenijo in Italijo pred 20 leti v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 1996, ko niso priznali gola Darka Milaniča, moštvi pa sta se razšli z neodločenim izidom 1:1.