Vreme

Temperatura zraka bo močno naraščala

E.R./STA
23. 3. 2016, 12.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Temperatura zraka v Sloveniji bo do sredine stoletja narasla za od 1,5 do 2,5 stopinje Celzija, porasti ekstremov pa bodo precej večji. Pričakujemo lahko temperature krepko čez 40 stopinj.

Arhiv Svet24
V vročih dneh je treba popiti več vode, in to še preden začutimo žejo.

Kot je povedala meteorologinja Mojca Dolinar z Urada za meteorologijo, se bo najbolj ogrelo spomladi. Pozimi lahko pričakujemo več padavin, bolj mokre zime, poletja pa bodo bolj suha. Pozimi bo več padavin, a manj snega, zato pričakuje v tem času več poplav.

Leto 2010 eno najhladnejših

"Dvig temperature ne pomeni, da bo vsako leto toplejše - še vedno bomo imeli vmes hladnejša leta. Nihanje pa bo okrog vedno višjega temperaturnega povprečja," je povedala Dolinarjeva. Podatki zadnjih desetletji kažejo, da je bilo leto 2010 eno bolj hladnih, a še vedno je bilo tako toplo kot najtoplejša leta sredi šestdesetih oziroma sedemdesetih let. Tako hladnih let, kot smo jih imeli takrat, v našem podnebju ne bomo več imeli. .
Vročih dni (ko dnevna temperatura preseže 30 stopinj) je bilo v šestdesetih in sedemdesetih  letih približno deset vsako poletje, zadnja leta pa jih je okrog 30. Tropska noč (ko se ponoči temperatura ne spusti pod 20 stopinj), pa je bil nekoč izjemna redkost, medtem ko so jih lani v Ljubljani namerili kar 16.

"Z načrtovanjem lahko v veliki meri zmanjšamo škodo in preprečimo žrtve - podnebne informacije so tako zelo pomembne, da smo jih vpeli tudi v zakonodajo," meni Dolinarjeva. Informacije o prihodnjem podnebju so pomembne tudi pri načrtovanju objektov, kjer je življenjska doba dolga - ceste, železnice ipd.

Vročina nad 35 stopinj Celzija zmanjšuje pridelek

Dolinarjeva poudarja, da lahko podnebne spremembe tudi izkoristimo. V mestih večajo zelene površine in vodna telesa, da omilijo vročinske valove. Poznamo tudi že dobre prakse za načrtovanje energetsko učinkovite gradnje.

Andreja Sušnik z oddelka za agrometeorologijo meni,  da bi morala imeti kmetijska zemljišča podnebno izkaznico, ki bi vključevala vodno bilanco, izhlapevanje, temperaturo tal, razvoj rastlin ipd. 

Vročina sproža vročinski stres tudi pri rastlinah in vpliva na zmanjšanje pridelka. Če imamo štiri dni zapored nad 35 stopinj, se lahko pridelek zmanjša za 20 odstotkov, če več kot osem dni, se lahko zmanjša za več kot 50 odstotkov.  

Kravam v vročini upada mlečnost

Vročini se bo morala prilagajati tudi živinoreja, saj vročinski stres vpliva tudi na živali. Kravam, denimo, v hudem vročinskem stresu upade mlečnost, pride pa tudi do smrti živali.

Jugovzhodna Evropa kaže scenarije pogostejših in tudi daljših suš, lahko tudi enoletnih ali več.  

Podnebne spremembe pa prinašajo tudi druge neposredne vplive - več podnebno spodbujenih migracij, več finančnih sredstev za sanacijo izrednih vremenskih dogodkov, geopolitična tveganja.

Arhiv Svet24
Letošnje poletje je vremensko muhasto kot aprilsko vreme.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost