Za ukrep, ki bo veljal 60 dni, je glasovalo 56 od 101 poslancev v moldavskem parlamentu. Kot je poudaril moldavski premier Dorin Recean, je ukrep odgovor na rusko »izsiljevanje s plinom,« s katerim bodo lahko Pridnestrski republiki, znani tudi kot Pridnestrje ali Transnistrija, torej odcepljeni republiki v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije, zagotovili dobavo plina. Razglasitev izrednih razmer namreč moldavski vladi omogoča hitrejše odzivanje in ukrepanje na področju izvoza energentov.
Moldavija zemeljski plin prejema po plinovodih, ki tečejo čez ukrajinsko ozemlje, a je Ukrajina že večkrat napovedala, da z novim letom pogodbe med ruskim Gazpromom in ukrajinskim Naftogazom za prenos plina iz Rusije v Evropo ne bo podaljšala. Moldavija iz Rusije sicer prejme približno dve milijardi kubičnih metrov plina letno, ves plin pa se v skladu s sporazumom iz leta 2022 izteka v Transnistrijo, kjer se nahaja ključna elektrarna, s pomočjo katere zagotavljajo večino elektrike tudi za preostale dele Moldavije. Izredne razmere so v torek razglasili tudi v Transnistriji.
Izpostavljeno
Razkrivamo 4 TOP TRENDE za čarobno okrašen dom
Po navedbah Receana je vprašanje dobave plina čez ukrajinsko ozemlje »umetno ustvarjen problem,« saj da bi jim lahko Rusija plin dobavljala tudi po drugih poteh, med drugim po plinovodu TurkStream v Turčijo, od tam pa v Moldavijo čez Bolgarijo ali Romunijo. A je takšna rešitev pod velikim vprašajem, saj v Gazpromu od Moldavije zahtevajo plačilo dolga za preteklo dobavo. Ta naj bi po ruskih izračunih znašal slabih 680 milijonov evrov. Vse skupaj naj bi bilo sicer povezano s trenutno politično situacijo v Moldaviji, kjer je na letošnjih predsedniških volitvah v zelo tesni tekmi zmagala trenutna proevropska predsednica Maia Sandu.
Ruski predsednik Vladimir Putin »si želi, da prebivalci Transnistrije ostanejo brez plina in elektrike, ima jih za talce. Moskva to počne z namenom destabilizacije situacije v Moldaviji,« je pred glasovanjem dejal Recean. Poudaril je še, da morajo izredne razmere razglasiti zato, da bo »ta zima zadnja v zgodovini države, ko bomo lahko deležni energetskega izsiljevanja.« Ob tem je moldavska vlada v izjavi za javnost navedla, da bo, če Transnistriji ne bodo uspeli zagotoviti plina, to vodilo »v humanitarno krizo« in bo »predstavljalo tveganje za stabilnost moldavskega elektroenergetskega sektorja.«