Ko se je Anthony Hoover pred tremi leti zbudil v bolnišnici v Kentuckyju, so ga kirurgi že okopali v kirurški raztopini, mu obrili kožo in bili pripravljeni, da iz njega odstranijo vitalne organe, primerne za presaditev. Hoover, znan tudi kot TJ, je bil sicer hospitaliziran zaradi prevelikega odmerka mamil, vendar je bil vse prej kot mrtev.
V dokumentaciji je pisalo, kot da so zdravniki storili vse za njegovo oživitev. Imel naj bi poškodbe možganov, naj se ne bi odzival na reflekse, prav tako naj bi bile neodzivne njegove zenice. Diagnoza je bila možganska smrt, poroča CNN, čeprav je bil TJ več kot živ. Ne samo, da se je odzival na pregled, določeni očividci so kasneje za policijo povedali, da je celo mahal z rokami in spuščal zvoke.
Kje se je zapletlo?
TJ je bil registriran kot darovalec organov. Organizacija, ki se je takrat imenovala Kentucky Organ Donor Affiliates ali KODA, je njegovi družini povedala, da je z mladeničem konec, ter da svetujejo odklop z aparatov, ki so ga ohranjali pri življenju. Dejstvo, da lahko njegovi organi rešijo številne bolnike, je presodilo, da se je njegova družina strinjala s prekinitvijo ohranjanja pri življenju. A kakšno je resnično stanje, niso bili obveščeni.
Operacija je bila predvidena za 29. oktober 2021, TJ-ja pa so odpeljali v operacijsko sobo na poseg, ki naj bi trajal pet ur. Toda že po dveh urah je bil poseg zaradi neobvladljivosti domnevno skoraj mrtvega moškega prekinjen. »Zbudil se je,« naj bi družini sporočil glavni kirurg. Družina je sprva mislila, da gre za čudež.
»Odprl je oči in začel zamahovati z rokami«
Nekdanji zaposleni v organizaciji za pridobivanje organov pravijo, da ne gre za čudež, temveč za zlorabo zaupanja. Eden od njih je dejal, da je vse skupaj »nedojemljivo nečloveško dejanje«, saj človek, ki je »gledal v oči, zmajeval z glavo in udarjal po operacijski mizi,« nikoli ne bi smel priti niti blizu operacijske mize za odstranjevanje organov.
Bolnišnica je v uradni izjavi zapisala, da sta varnost in dobro počutje bolnikov njihova prednostna naloga, organizacija KODA, zdaj znana kot Network for Hope, pa je dejala, da je primer pregledala in zatrdila, da so bili v primeru TJ »upoštevani vsi protokoli«. A temu seveda ni moglo biti tako, zagotavljajo kritiki ameriškega vladnega sistema pridobivanja organov. Pravijo celo, da TJ-jeva zgodba ni edina in da je TJ eden redkih, ki je uspel preživeti. Cene trga človeških organov so v ameriškem sistemu namreč že dolgo nazaj povozile človeškost, glasno opozarjajo.
Problem je pritisk sistema, ki bi lahko prodal na tone organov, če bi jih KODA imela
Nycki Martin, nekdanja uslužbenka KODE in bodoča kirurginja, se je po dogodku usmerila v ozaveščanje o takih primerih. Januarja 2024 je na TikToku gledala zgodbe o darovalcih organov in naletela na TJ-jevo zgodbo, ki se ji je zdela več kot znana. V času dogodka, ki se je sicer zgodil že 2021, je bila namreč še zaposlena. Za CNN je povedala, da se spomni, kako so TJ-ja pripravljali na operacijo. Sama sicer ni bila prisotna pri tem dotičnem primeru, vendar se spomni, da so bili sodelujoči razburjeni zaradi njegove nemirnosti. Prav ona je bila tista, ki je nato stopila v stik s TJ-jevo sestro Donno Rhorer in v pogovoru z njo ugotovila, da družina nima vseh podatkov iz zdravstvene dokumentacije. V dokumentaciji pa je bilo dejansko zapisano, da je me med kateterizacijo srca pacient »trzal od bolečine«, da se je oziral naokoli in mahal z rokami. Glede na zapisnik naj bi kardiolog celo komentiral: »Nisem nevrolog, ampak temu bi rekel namenski gibi. Če ima bolnik takšne reflekse, potem ne bi smeli napisati, da je možgansko mrtev.« A namesto, da bi postopek prekinil, mu je dal paralitično zdravilo, imenovano rokuronij, ter ga dodatno pomiril z midazolamom in fentanilom.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Družini se ni sanjalo
Rhorerjeva ima danes kopijo na stotine strani zdravstvene kartoteke TJ, vendar šele po posredovanju Nycki Martin, ki je stopila v stik tudi z organizacijo za zagovorništvo bolnikov, imenovano Organize. Napisala je tudi pismo ameriškemu kongresu, v katerem je opisala, kaj se je zgodilo. Če bi bila družini znana celotna kartoteka, nikdar ne bi privolili v takšno norost, kot je odobritev odstranitve vitalnih organov.
Obstajajo sicer okoliščine, v katerih lahko bolnik, ki ni možgansko mrtev, še vedno postane darovalec organov. Postopek se imenuje darovanje po cirkulacijski smrti ali DCD in v zadnjih letih postaja vse pogostejše. Čemu postaja pogostejše, pa je neetično jasno.
»DCD se lahko izvede, ko se družina samostojno odloči za prekinitev vzdrževanja življenja neozdravljivo bolnega svojca,« pojasnjuje dr. Robert Cannon, izredni profesor kirurgije in strokovnjak za presaditve na Univerzi Alabama v Birminghamu. »Določeni potencialni darovalci občasno izražajo nehotene reflekse, vendar v primeru TJ ni šlo za to,« je dejal Cannon.
Natasha Miller je medicinska sestra, ki je bila zadolžena za pakiranje organov po ekstrakciji
»Videti kaj takega je travmatično na nekoga, ki tega še ni doživel,« je dejala Millerjeva. »Vsi smo se spraševali, ali res moramo nadaljevati, saj je bil TJ videti pri zavesti in se je upiral. Nikomur ni bilo prijetno delati, toda KODA je pritiskala, pritiskala in pritiskala.« Millerjeva pravi, da se je TJ ves čas upiral in bolnišnično osebje mu je celo reklo, naj se umiri. A procesa niso ustavili.
Medicinska sestra pravi, da je opazila celo solze, ki so mu polzele po obrazu. Kar naprej je zmajeval z glavo, kot da bi želel reči 'ne'.
»Prvi kirurg, ki je vstopil v dvorano, je bolnika pogledal in rekel: 'Ne, tega ne bom naredil. Ima preveč vitalnih funkcij'. A po zavrnitvi je poklicala koordinatorka KODE, ki je zahtevala drugega kirurga – takega, ki bo pacienta pripravljen razglasiti za možgansko mrtvega. A tega ni bil pripravljen storiti nihče v bolnišnici, kirurg pa je preprosto odšel.« Postopek je bil nato vendarle ustavljen.
TJ je danes več kot živ
TJ, ki naj bi bil mrtev, je danes tako močan, da je svojo sestro lahko celo pospremil do oltarja na njeni poroki maja 2023. Ima sicer več težav, vključno z omejenim kratkoročnim spominom, težavami z vidom in ravnotežjem. Je pa sposoben osnovnih fizičnih opravil in ima še vedno smisel za humor. Donna meni, da so mislili, da družini ne bo mar, ker je bil hospitaliziran zaradi prevelikega odmerka mamil. A temu ni tako, brata imajo radi, še zaključi.