Velik del švicarsko-italijanske meje določajo naravne meje ledeniških grebenov, posledično jih je taljenje ledenikov premaknilo, kar je za obe državi pomenilo nujen popravek meje. Švica je spremembo dogovora uradno odobrila v petek, Italija pa tega še ni storila. Osnutke so sicer pripravili že maja lani, saj so švicarski ledeniki leta 2023 izgubili 4 % svoje prostornine, kar je druga največja izguba po rekordnem taljenju 6 % leta 2022.
Ogromne izgube prostornine ledenika
Švica vsako leto izda poročilo o spremljanju ledenikov (Glamos), ki rekordne izgube pripisuje zaporednim zelo toplim poletjem in zelo malo zapadlega snega v letu 2022. Znanstveniki pravijo, da se bo taljenje samo še pospeševalo, če se bodo takšni vremenski vzorci nadaljevali.
Švica je v petek sporočila, da so bile na novo opredeljene meje oblikovane v skladu z gospodarskimi interesi obeh strani. Menijo, da bo sprememba meja pomagala obema državama ugotoviti, katera je odgovorna za ohranjanje katerega dela ledeniških območij.
Meje se bodo spremenile tudi v bližini Matterhorna in priljubljenih smučišč, vključno z Zermattom. Natančne spremembe meje bodo objavljene v sporazumu po podpisu obeh držav.
Malo verjetno je, da bi ledenike še lahko rešili
Lani je Glamos opozoril, da se nekateri švicarski ledeniki krčijo tako hitro, da jih verjetno ne bo mogoče več rešiti, tudi če bodo globalne temperature ostale znotraj cilja maksimalnega sviga 1,5 stopinje Celzija, kot dorečeno iz pariškega podnebnega sporazuma. Strokovnjaki pravijo, da bi lahko brez zmanjšanja toplogrednih plinov, povezanih z globalnimi spremembami, večji ledeniki, kot je Aletsch – ki sicer ni na omenjeni meji – izginili v eni generaciji.
Na švicarskih ledenikih je v zadnjih letih prišlo do številnih odtaljenih odkritij, kot posledice njihovega krčenja. Julija lani je bilo potrjeno, da so človeški posmrtni ostanki, najdeni v bližini Matterhorna, pripadali nemškemu alpinistu, ki je izginil leta 1986. Plezalci so med prečenjem ledenika Theodul nad Zermattom opazili pohodni čevelj in dereze, ki so izstopale iz ledu. Leta 2022 so iz ledenika Aletsch privrele razbitine letala, ki je strmoglavilo leta 1968, truplo pogrešanega britanskega plezalca Jonathana Convilla pa je leta 2014 odkril pilot helikopterja, ki je opazil nekaj nenavadnega, ko je dostavljal zaloge v planinski dom na Matterhornu.