Invazija insektov

Stenice in pršice preplavile Hrvaško

U.C.
20. 8. 2024, 18.45
Posodobljeno: 20. 8. 2024, 19.17
Deli članek:

V Istri bijejo boj z malimi nadležnimi jesenskimi pršicami, drugod na Hrvaškem pa se pritožujejo nad hrastovimi mrežastimi stenicami.

Profimedia
Srbečica zaradi jesenske pršice je lahko nadležna.

Zaradi letošnjega izjemno toplega in suhega poletja je populacija jesenskih pršic v Istri dobesedno eksplodirala. Drobni insekti so se pojavili ob puljski obali od Fažane do Medulina.

Larve jesenske pršice prežijo na človeka ali žival iz travnik bilk, podrastja in grmovja, napadajo pa tudi na plažah. Larve so tako majhne, da jih komaj vidimo, merijo zgolj 0,2 mm. Opazimo lahko zgolj drobne oranžne pikice. Ti insekti ne sesajo krvi, ampak v kožo vbrizgajo snov z encimi, ki topijo tkivo in ga utekočinjenega sesajo. To draži kožo in povzroča srbež ter vnetje kože. Pojavijo se izpuščaji, rdečina, hraste. Lahko pride tudi do bakterijske infekcije kože, predvsem pri občutljivejših in otrocih.

Če dopustujete na Hrvaškem in vas pesti ta nadloga, dermatologi svetujejo, da si priskrbite protivnetno kortikosteroidno kremo in zaužijete antihistaminik za lajšanje srbečice.

O tej drobni nadlogi smo sicer že poročali:

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Udarile tudi hrastove mrežaste stenice

Druga nadloga, nad katero se pritožujejo Hrvatje in turisti na Hrvaškem, so mrežaste stenice. Prozorni hrošči so preplavili Hrvaško, zdi se, da jih je vse več. Majhni hrošči, ki so bili Hrvaški še pred 11 leti popolnoma neznani, zdaj vsako poletje napadejo in čeprav niso nevarni, njihovi ugrizi med ljudmi povzročajo nelagodje.

Radi se zadržujejo na koži in oblačilih. Človeka lahko pičijo z želom, ti ugrizi pa niso resni in ne prenašajo bolezni. Piki niso takšni kot pri komarjih, saj hrastove mrežaste stenice ne sesajo krvi, ampak se poskušajo hraniti na rastlinskih sokovih. Ne hranijo se s človeškim mesom ali kožo, najbolj jim teknejo sokovi hrastov, za katere pa so lahko usodni.

Iz naravnega parka Medvednica nedaleč od Zagreba je pred dnevi prišlo opozorilo: »Na Medvednici je trenutno zabeleženo večje število hrastove mrežaste stenice (Corythucha arcuata), invazivne vrste, ki se širi v naših hrastovih gozdovih. Čeprav te drobne žuželke človeku niso nevarne, so lahko nadležne, saj poskušajo prebosti kožo in se zadržujejo na oblačilih. Priporočamo, da ste ob obisku pozorni na njihovo prisotnost.«