Preko morja iz Južne v Severno Ameriko in tudi drugam se dnevno tihotapijo velike količine kokaina in drugih drog. Pogosto se tudi zgodi, da kakšna pošiljka hote ali nehote pade v vodo, zato se v vodah okoli Floride, Južne in Srednje Amerike najde na tone kokaina, ki pa žal vplivajo tudi na življenje morskih živali.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Študija fundacije Oswaldo Cruz je v vodah v Braziliji odkrila dokaze, da so morski psi dejansko prizadeti od kokaina, ki "slučajno" pade v ocean. Znanstveniki so za potrebe svoje raziskave secirali 13 brazilskih ostronosnih morskih psov (Rhizoprionodon lalandii), ki so jih kupili od manjših lokalnih prodajalcev, ki lovijo z majhnimi ribiškimi čolni v bližini obale. Značilno za to vrsto morskega psa je, da vse življenje preživi v obalnih vodah, zato je tudi verjetnost njihove zastrupljenosti z drogami največja.
Po analizi trupel morskih psov so raziskovalci šokirani odkrili, da je bilo vseh 13 primerkov pozitivnih na kokain. Kar je zaskrbljujoče je to, da so koncentracije kokaina kar za 100-krat višje od prejšnjih poročil, ki so jih delali na drugih vodnih bitij, kar pomeni, da je situacija iz leta v leto slabša. Po drugi strani pa raziskovalci študije poudarjajo, da je področje takšnih raziskav zaenkrat še zelo omejeno, pa tudi kakšen je dejanski vpliv kokaina na vodna bitja še ni popolnoma znano.