Na strokovnem srečanju "Vizija nič" so v teh dneh preučevali možnosti, kako na Hrvaškem preprečiti smrtne nesreče. Gre za načrt Evropske unije, po katerem do leta 2050 v Evropi ne bi smelo biti smrtnih žrtev v cestnem prometu. Na dogodku so med drugim predstavili prilagodljivo vodenje prometa v Zagrebu in pojasnili, da notranje ministrstvo pa že testira drone za snemanje na avtocestah.
Andro Pavuna, vodja zagrebškega mestnega urada za promet, je napovedal velik projekt prestolnice - prilagodljivo upravljanje prometa, ki bi v zgoščenem zagrebškem prometu omogočilo celo vrsto pametnih storitev, vsi semaforji pa bi bili povezana na eno centralno mesto, kar bi omogočalo učinkovitejše vodenje prometa in manj zastojev. Kot je še pojasnil je projekt v prvi fazi ocenjen na 13 milijonov evrov.
Josip Mataija, načelnik Službe prometne policije MUP, pa je poudaril, da letos beležijo slabe statistične podatke o smrtnih žrtvah v prometu. To še posebej velja za voznike mopedov in motorjev, saj je skoraj vsak tretji umrli na hrvaških cestah voznik dvokolesnikov. "Posebej bi pozval k potrpežljivosti voznikov v času največje turistične sezone, saj so gneče neizogibne. Tako je minuli konec tedna na cestninskih postajah Demerje-Lučko šlo 220.000 vozil," je dodal. Pojasnil je, da policija v tako gostem prometu težko kaznuje tiste, ki ne spoštujejo prometnih predpisov, na primer neodgovorne voznike, ki vozijo po odstavnem pasu na avtocesti, napovedal pa je, da bi takim kršiteljem lahko že kmalu stopili na prste in temu naredili konec, piše Večernji list.
"Preizkusili smo drone, s katerimi smo lahko posneli in kaznovali voznike, ki kršijo pravila, ne da bi jih morali ustaviti. Letos bomo nabavili še več dronov," je napovedal Mataija.
Hrvoje Ordulj, vodja službe za prometno varnost Hrvaških avtocest, pa je ob tem dejal, da je bil promet na avtocestah v prvih šestih mesecih za 11 odstotkov večji kot lani.