V ozadju pogajanja

Izrael trdi, da so se v šoli nahajali hamasovci, Hamas nasprotno, da so umrli civilisti

S.R.
6. 6. 2024, 09.37
Posodobljeno: 6. 6. 2024, 09.37
Deli članek:

O današnjem izraelskem raketnem napadu na šolo v Gazi je znano le to, da je terjal življenja. Po navedbah izraelske vojske je šola služila kot oporišče za borce Hamasa. V Hamasu na drugi strani trdijo nasprotno, da so si v šoli zatočišče našli civilisti.

Profimedia
Posledice nočnega raketnega napada na šolo v središču Gaze.

Izrael je včeraj zvečer napovedal nove operacije v središču Gaze. Kot so pojasnili, se tam znova nahajajo hamasovci, ki se poslužujejo gverilskih taktik. Danes zjutraj so nato potrdili, da so izraelska letala raketirala šolo Združenih narodov v Nuseiratu v središču Gaze, v kateri naj bi se nahajali teroristi. Dodali so, da so storili vse, da bi se v napadu izognili civilnim žrtvam. Njihove trditve je medtem za tiskovno agencijo Reuters zavrnil direktor Hamasovega medijskega urada Ismail Al-Thawabta, ki je dejal, da se v šoli ni nahajal Hamasov štab, temveč je v napadu umrlo najmanj 27 ljudi, ki so si tam našli zatočišče. Po več kot pol leta groze v Gazi bi moralo biti že jasno, da na prvo žogo ne gre verjeti ne enim ne drugim.

Profimedia
Izraelska vojska je ponoči raketirala šolo v središču Gaze.

V ozadju bojev se medtem nadaljujejo razprave okoli mirovnega načrta, ki ga je predlagala administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna. O načrtu se še vedno niso izjasnili v Izraelu, kjer sta skrajno desna ministra v že tako skrajni izraelski vladi zagrozila z odstopom in razpadom vladajoče koalicije, če bi premier Benjamin Netanjahu predlog sprejel. Včeraj so nov udarec načrtu zadali tudi v Hamasu. Če so v prvem odzivu nakazali, da je načrt, ki predvideva zagotovitev miru v Gazi v več korakih, zanje sprejemljiv, so včeraj navedli, da bo moral kakršen koli mirovni načrt vključevati trajno prekinitev ognja v Gazi in Izraelski umik. Doslej so bila vsa prizadevanja za prekinitev ognja neuspešna, usoda zadnjega, Bidnovega načrta pa zaenkrat ostaja pod vprašajem.

Netanjahu se medtem doma srečuje z vse hujšim pritiskom. Na eni strani z odhodom grozijo skrajni ministri v vladi, na drugi strani nanj pritiska javnost, ki ima z dogajanjem vse manj potrpljenja in si predvsem želi vrnitve izraelskih talcev, ki so še vedno v rokah Hamasa. Z odhodom grozi tudi opozicija, ki se je po masakru, ki ga je 7. oktobra lani izvedel Hamas, pridružila Netanjahujevem vojnem kabinetu.

Profimedia
Posledice nočnega raketnega napada na šolo v središču Gaze.