Evropska Unija

Z novimi pravili za preprečevanje pranja denarja tudi nad nogometne klube in kriptovalute

J.V./STA
30. 5. 2024, 12.15
Posodobljeno: 30. 5. 2024, 12.23
Deli članek:

Članice EU so danes dokončno potrdile nova pravila, namenjena učinkovitejšemu boju proti pranju denarja in financiranju terorizma. Nova zakonodaja prinaša enotnejša pravila na ravni unije, ki bodo po novem veljala tudi za sektor kriptovalut in nogometne klube. Gotovinska plačila pa bodo omejena na največ 10.000 evrov, so sporočili s Sveta EU.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Novi zakonski akti vključujejo okrepljene ukrepe skrbnega preverjanja in preverjanja identitete strank, po katerih morajo tako imenovani pooblaščeni subjekti (npr. banke, upravitelji sredstev in kripto sredstev ali nepremičninski in virtualni nepremičninski posredniki) poročati o sumljivih dejavnostih finančnim obveščevalnim enotam in drugim pristojnim organom.

Pravila bodo veljala tudi za profesionalne nogometne klube, ki sodelujejo v finančnih transakcijah visoke vrednosti z vlagatelji ali sponzorji, vključno z oglaševalci in pri prestopih igralcev. Od leta 2029 bodo morali preverjati identiteto svojih strank, spremljati transakcije in finančnim obveščevalnim enotam poročati o vseh sumljivih transakcijah.

Zakonodaja bo poleg tega izboljšala organizacijo nacionalnih sistemov za preprečevanje pranja denarja. Finančnim obveščevalnim enotam daje več pooblastil za analizo in odkrivanje primerov pranja denarja in financiranja terorizma ter za začasno ustavitev sumljivih transakcij.

Nova pravila zagotavljajo, da bodo imeli tisti, ki imajo legitimen interes, vključno z novinarji, medijskimi delavci, organizacijami civilne družbe in pristojnimi nadzornimi organi, takojšen, neposreden in prost dostop do informacij o dejanskem lastništvu, ki se hranijo v nacionalnih registrih in so medsebojno povezani na ravni EU. Te podatke bomo morale članice zagotoviti prek enotne dostopne točke.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Zakonodaja vsebuje še določbe o okrepljenem nadzoru v zvezi z izjemno bogatimi posamezniki. To so tisti s skupnim premoženjem v vrednosti vsaj 50 milijonov evrov, pri čemer se ne upošteva njihovega glavnega prebivališča.

Gotovinska plačila na ravni EU bodo omejena na največ 10.000 evrov, razen med posamezniki v zasebnih okoliščinah.

Za nadzor nad izvajanjem pravil bo skrbel nov organ za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma (AMLA). Organ s sedežem v Frankfurtu, ki bo začel delovati sredi prihodnjega leta, bo zadolžen za neposreden nadzor najbolj tveganih finančnih subjektov, za posredovanje v primeru napak pri nadzoru, deloval pa bo tudi kot osrednje vozlišče za nadzornike in posredovanje v sporih. Prav tako bo pristojen za določanje kazni v primeru neupoštevanja zakonodaje.

Po današnji dokončni potrditvi na Svetu EU bo zakonodajni sveženj objavljen v uradnem listu EU, nakar bo začel veljati.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja