Za ameriško televizijo CBS je Russell še opozorila, da delo otežujejo nasilne tolpe, ki nadzorujejo večje dele prestolnice Port-au-Prince in več pomembnih cest. Tako hudih razmer niso doživeli že desetletja, je dodala. "Je skoraj kot prizor iz Pobesnelega Maxa. Tako zgleda," je ponazorila.
Haiti, ki se sooča s sušo, naravnimi katastrofami in šibko vlado, doživlja še skorajšnji kolaps osnovnih storitev, so nedavno opozorili pri ZN. Tuji humanitarni delavci se soočajo s številnimi izzivi, nekatere so celo napadli ali ugrabili v zameno za odkupnino. V nedeljo pa so tolpe med drugim oplenile pošiljko pomoči, ki jo je Unicef namenil materam in otrokom v stiski.
Medtem ko je življenje na Haitiju vse težje tako za domačine kot tujce, je ameriško zunanje ministrstvo v nedeljo sporočilo, da so organizirali čarterski let za več kot 30 ameriških državljanov, ki so jim pomagali zapustiti otoško državo. Zagotovili so, da bodo še naprej pomagali svojim državljanom, dokler bodo to omogočale tudi varnostne razmere.
Haiti je že dlje časa v primežu nasilja oboroženih tolp, razmere v prestolnici pa so se še posebej zaostrile v zadnjih tednih, kar je v ponedeljek privedlo do dogovora o odstopu premierja Ariela Henryja in napovedi oblikovanja prehodne vlade. Zadnje volitve so v tej karibski državi izvedli leta 2016, Henry pa kot začasni premier vlada od atentata na predsednika Jovenela Moïsa.
Zaradi nasilja je po podatkih Mednarodne organizacije za migracije (IOM) notranje razseljenih okoli 362.000 Haitijcev, od tega več kot polovica otrok.