Zgornji dom parlamenta v Londonu je danes izglasoval, da mora vlada premierja Rishija Sunaka zagotoviti popolno skladnost svojega načrta z nacionalnim in mednarodnim pravom, preden bi ga lahko začela izvajati. Prav tako je odločil, da Ruanda trenutno ne more biti ocenjena za varno tretjo državo.
V tretjem amandmaju je zahteval, da morajo nadzorniki preveriti, ali Ruanda izvaja sporazum, ki ga je podpisala z Veliko Britanijo in v okviru katerega se je zavezala spoštovanju mednarodnega prava in temu, da prosilcev za azil ne bo vračala v države, kjer bi bilo lahko ogroženo njihovo življenje ali svoboda, navaja BBC.
Sunak je pred današnjim glasovanjem člane zgornjega doma pozval, naj ne ovirajo volje ljudi. Zaustavitev čolnov, s katerimi migranti prek Rokavskega preliva prihajajo na Otok, je premier postavil za ključno obljubo svojega mandata. Prve lete v Ruando bodo po njegovih besedah začeli spomladi.
Načrt o deportaciji prosilcev za azil je britanska vlada predstavila aprila 2022, v času vlade nekdanjega premierja Borisa Johnsona. Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je nato junija istega leta izdalo začasen izredni ukrep, s katerim je Veliki Britaniji preprečilo prvo premestitev prosilcev za azil v Ruando.
Britanski parlament je 17. januarja potrdil posodobljen načrt vlade. Ta je odgovor na odločitev britanskega vrhovnega sodišča, ki je lani ugotovilo, da prvotni predlog zakona ni v skladu z mednarodnim pravom. Pod vprašajem naj bi bila varnost prosilcev za azil v afriški državi, kjer bi jih med drugim lahko doletel izgon v matično državo.