Gerald R. Ford

Največja letalonosilka na svetu zapušča Sredozemlje

A.S./STA
2. 1. 2024, 16.30
Posodobljeno: 2. 1. 2024, 16.30
Deli članek:

Ameriška letalonosilka Gerald R. Ford bo po treh mesecih odplula iz Sredozemlja in se vrnila v matično pristanišče Norfolk v zvezni državi Virginija. Letalonosilka je v bližino izraelske obale priplula oktobra, da bi Izraelu pomagala pri vojaški operaciji proti palestinskemu gibanju Hamas

Profimedia
Letalonosilka Gerald R. Ford ob grškem otoku Kreta.

Ameriško obrambno ministrstvo je sporočilo, da bo ameriška vojska še naprej ohranjala svojo prisotnost v Sredozemlju in na Bližnjem vzhodu ter Izraelu zagotavljala vojaško pomoč. Ob izraelski obali je sicer še vedno prisotna tudi letalonosilka Dwight D. Eisenhower.

"Ohranili bomo svojo prisotnost v regiji, da bi preprečili stopnjevanje krize v Gazi," so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva in poudarili, da ZDA z zavezniškimi državami sodelujejo pri krepitvi "pomorske varnosti v regiji".

Letalonosilka Gerald R. Ford je ob sredozemsko obalo priplula kmalu po začetku izraelske invazije na Gazo. Iz Bele hiše so takrat sporočili, da vojaške ladje niso namenjene sodelovanju v vojaških operacijah, temveč, da jih zaveznice uporabljajo zgolj kot opozorilni ukrep.

Največjo vojaško ladjo na svetu, ki je poimenovana po 38. predsedniku ZDA, poganja jedrski reaktor, dolga pa je 333 metrov in lahko prevaža do 90 vojaških letal in helikopterjev ter več tisoč vojakov.