Mrzlica denga, znana tudi pod imenom kostolomna mrzlica, je tropska bolezen, ki jo povzroča virus denge. Simptomi bolezni so klasični: vročina, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih ter izpuščaji podobni tistim pri ošpicah. V redkih primerih pride do hemoragične denge, ki je smrtno nevarna.
Dengo prenašajo komarji (vrsta Aedes aegypti, po naše komar ščitar), ki jih je v državi kot je Bangladeš seveda v izobilju, saj gre za eno najbolj vodnatih držav na svetu. Bangladeš, ki sicer velja za najbolj gosto poseljeno državo na svetu (če izvzamemo manjše državice) in osmo po številu prebivalcev, se z omenjeno boleznijo sooča že od leta 1960, a šele leta 2000 so imeli prvi resnejši izbruh hemoragične (smrtonosne) različice denge.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že pred leti posvarila, da se bodo bolezni, ki jih prenašajo komarji (denga mrzlica, rumena mrzlica, Zika in druge) zaradi podnebnih sprememb širile vedno hitreje in bolj, kar letos na lastni koži občutijo prebivalci 170-milijonskega Bangladeša.
Letošnji izbruh denga mrzlice, je tako za to velikansko islamsko državo najhujši v tem tisočletju, saj je zaenkrat zbolelo že nad 200.000 ljudi, nekaj čez tisoč pa jih je umrlo, veliko tudi otrok in mladostnikov. Bolnišnice se trudijo, da bi imele prostor za vse obolele, vendar bo zaradi vse hitrejšega napredovanja bolezni, to praktično nemogoče in oblasti se bojijo, da bodo posledice katastrofalne.
Za mrzlico denga ne obstaja cepivo, niti ne zdravilo, ki bi neposredno zdravilo to bolezen, a vseeno se v kratkem pričakuje, da se bodo s koncem monsunskega obdobja, ki traja od junija do septembra, med katerim so komarji najbolj aktivni, le ti tudi malenkost umirili.