Postopek so že sprožili

Gruzijska predsednica je potovala po Evropi, zdaj ji zaradi tega grozi odstavitev

S.Š./STA
1. 9. 2023, 21.40
Deli članek:

Gruzijska vladajoča stranka Gruzijske sanje je danes sprožila postopek, s katerim namerava odstaviti proevropsko predsednico države Salome Zurabišvili.

Profimedia
Salome Zurabišvili

Odstavitev Zurabišvili grozi predvsem zaradi njenega trenutnega potovanja v Evropi, na katerega se je odpravila brez posvetovanja z vlado, kar ji sicer narekuje ustava, poročajo lokalni mediji.

"Na seji političnega sveta stranke smo sprejeli odločitev, da sprožimo postopek razrešitve predsednice Gruzije," je na novinarski konferenci povedal predsednik vladajoče stranke Irakli Kobakidze. Ob tem je dodal, da bodo v naslednjih dneh pri zakonodajalcih zbirali podpise za njeno odstavitev, predsednico pa je obtožil, da si "zatiska oči pred grobimi kršitvami ustave”.

Kobakidze je sicer priznal, da bi postopek odstavitve lahko uspel le, če bi ga podprla opozicija. Ta pa je predsednici sporočila, da bo predlog zavrnila, če bo pomilostila nekdanjega predsednika Mihaila Sakašvilija, ki trenutno prestaja zaporno kazen.

V Berlinu in Bruslju

V četrtek se je predsednica v Berlinu sestala z nemškim predsednikom Frank-Walterjem Steinmeierjem, danes pa se je v Bruslju srečala s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, s katerim sta razpravljala predvsem o evropski perspektivi Gruzije.

Michel je po pogovoru potrdil zavezanost unije Gruziji in poudaril pomen nadaljnjega izvajanja reform. Prav tako je odločitev sveta junija lani, da Gruziji zagotovi jasno evropsko perspektivo, označil za zgodovinsko priložnost.

Članstvo v EU

Gruzija, nekdanja sovjetska država na Kavkazu, si že leta prizadeva za članstvo v EU, izvajanje reform za pridobitev statusa kandidatke za članstvo pa je pospešila po kratki ruski invaziji leta 2008.

Odnosi med Gruzijo in Rusijo so medtem že vrsto let zaostreni, a se je vlada pod vodstvom premierja Iraklija Garibašvilija v zadnjem letu začela nagibati k Moskvi. V državi so večkrat potekali protesti proti vladi, ki jo nekateri obtožujejo, da je protidemokratična in proruska.

Vlada je marca pod hudim pritiskom javnosti odstopila od predloga zakona, ki bi po prepričanju opozicije po vzoru ruske zakonodaje omejeval svobodo govora. Zakon je namreč določal, da se morajo nevladne organizacije in neodvisni mediji, ki se več kot 20-odstotno financirajo iz tujine, registrirati kot tuji agenti.