Morsko javno dobro po hrvaški zakonodaji zajema šest metrov širok obalni pas, kar pomeni, da privatizacija plaž ni mogoča. Kljub temu so hrvaški mediji tudi to poletje večkrat poročali o različnih oblikah prilaščanja plaž, kot so betonske stopnice do morja, terase in ograde.
Julija sprejeti zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih predpisuje, da enote lokalne samouprave v 18 mesecih pripravijo seznam vseh tistih, ki si prilaščajo morsko javno dobro, ter jih prijavijo gradbeni inšpekciji.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
"Takrat bomo vedeli, za kakšne prekrške točno gre, koliko je takšnih objektov, kdo jih je gradil in kje, z morskega javnega dobra pa jih bodo morali odstraniti v 18 mesecih," je v četrtek za hrvaško nacionalno televizijo HTV izjavil državni sekretar na ministrstvu za pomorstvo, promet in infrastrukturo Josip Bilaver.
Novi zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih med drugim predvideva tudi morske redarje in novi pravilnik o podeljevanju koncesij. Te bo država po novem podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99. Plaža, za katero je država izdala koncesijo, mora kljub temu ostati dostopna vsem.