Nikdar več

Zgodovinski Arecibo dokončno zapira svoja vrata

M.G.
21. 8. 2023, 10.01
Posodobljeno: 16. 6. 2024, 08.26
Deli članek:

Mogočni portoriški radioteleskop Arecibo je po več desetletjih neprekinjenega zrenja v vesolje za vekomaj zatisnil svoje oči.

Profimedia
Radijski teleskop v Portoriku pred zrušitvijo leta 2020

Radioteleskop Arecibo, ki je neprekinjeno deloval vse od leta 1963 pa do 2020, je do leta 2016, ko ga je po premeru presegel kitajski FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), veljal za največji teleskop na svetu. Ta 305-metrski krožnik, na katerem so se kalile mnoge generacije znanstvenikov, pojavil pa se je tudi v številnih filmih, širša publika pa ga je najbolj poznala po projektu SETI (iskanje zunajzemeljske inteligence), sedaj dokončno zapira svoja vrata.

Začetek konca pravzaprav izhaja že nekaj let nazaj. Najprej je orkan Marija leta 2017 poškodoval del radioteleskopa, tri leta kasneje pa je lokacijo prizadel še potres, zaradi katerega so popustile jeklenice. 1.decembra 2020 se je že dotrajani radioteleskop zrušil. Takrat je upravljalec teleskopa NSF (National Science Foundation) sporočil, da je 900 tonska platforma zgrmela na satelitski krožnik 150 metrov nižje, poškodovanih ni bilo. Takrat so tudi jasno sporočili, da teleskopa ne bodo obnavljali, saj bi to naj bilo predrago in prenevarno, denar bodo raje namenili drugim astronomskim projektom.

V zlatih časih je na observatoriju v Portoriku delalo tudi do 125 ljudi, sedaj jih bo ostalo samo še 18, ki bodo poskrbeli za predajo novi upravi. Kdo bo novi lastnik, zaenkrat še ni znano, v igri je sicer tudi načrt, da bi lokacijo preuredili v Središče za izobraževanje in raziskovanje.

Skoraj zagotovo to pomeni konec raziskovalnega dela na tem legendarnemu teleskopu, s katerim so znanstveniki odkrili številne skrivnosti vesolja, med drugimi binarne pulzarje, nevtronske zvezde in eksoplanete, zna pa s časom postati priljubljena turistična atrakcija.