Nadaljnje ukrepanje

Golob glede pomoči prebivalstvu za mizo s humanitarnimi organizacijami

S.R./STA
21. 8. 2023, 06.37
Posodobljeno: 21. 8. 2023, 06.37
Deli članek:

Predstavniki humanitarnih organizacij, občin in uprave za zaščito in reševanje so se dogovorili, da bodo za razdeljevanje pomoči oblikovali enotna merila in s tem preprečili podvajanja. O nadaljnjih ukrepih za pomoč prizadetim v nedavni ujmi bo danes s humanitarnimi organizacijami govoril predsednik vlade Robert Golob.

S.R. / M24
Slovenski premier Robert Golob

Vlada Roberta Goloba bo predvidoma še ta teden v državni zbor poslala predlog posebnega interventnega zakona z ukrepi po povodnji. Ta sicer sledi noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč, ki vključuje prve interventne ukrepe za pomoč, sprejete že v dnevih po katastrofalnih poplavah. Novela zakona je ob soglasni podpori v državnem zboru že začela veljati. Vlada sicer pripravlja tudi zakon o obnovi s sistemskimi ukrepi, ki naj bi naslavljal bolj srednjeročne in dolgoročne težave. Nabor ukrepov, ki naj bi jih vključeval interventni zakon, ki naj bi v državi zbor po nujnem postopku romal že ta teden, bo med drugim predvidoma vključeval pospešitev pridobivanja dovoljenj za rekonstrukcije, izredno solidarnostna pomoč, moratorij na posojila oziroma subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme, izdajo državnih obveznic, solidarnostno delovno soboto ... Omenjeni ukrepi so bili namreč v naboru možnih ukrepov, ki so jih minuli teden opredelile vlada in parlamentarne stranke.

Po napovedih podpredsednice vlade Tanje Fajon naj bi se vlada ta teden srečala tudi s predstavniki bank in zavarovalnic. Želijo namreč čim prej sestaviti finančno konstrukcijo sanacije po poplavah.

Odigrale bistveno vlogo

Že danes pa se bo premier Robert Golob srečal s predstavniki humanitarnih organizacij, s katerimi bodo razpravljali o nadaljnjih ukrepih za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Humanitarne organizacije so ob nedavni ujmi s poplavami in plazovi, ki naj bi po nekaterih ocenah prizadela od 10.000 do 15.000 gospodinjstev, odigrale bistveno vlogo pri zagotavljanju pomoči. Nekatere so zagotavljale osnovne življenjske potrebščine in opremo, potrebno za intervencijska dela, nekatere še vedno zbirajo tudi finančna sredstva za pomoč prizadetim v ujmi. Otrokom s poplavljenih območij in otrokom prostovoljcev, ki so pomagali pri odpravi posledic, so ponudile brezplačna letovanja.

Po omenjeni ujmi je vlada Rdečemu križu in Karitasu za pomoč prebivalcem na prizadetih območjih namenila po pet milijonov evrov pomoči. Še pred tem je vlada 1,1 milijona evrov sklenila nameniti pomoči prizadetim v neurjih med 12. julijem in 2. avgustom. Predstavniki teh dveh organizacij, občin in uprave za zaščito in reševanje so se sicer dogovorili, da bodo za razdeljevanje pomoči oblikovali enotna merila in s tem preprečili podvajanja pri razdeljevanju pomoči.