Kopičenje sil

Ukrajinska ofenziva vsak čas, a kaj jih čaka?

R.T.
30. 4. 2023, 14.35
Posodobljeno: 30. 4. 2023, 14.46
Deli članek:

Priprave nanjo so skoraj zaključene. O njenem vplivu na potek vojne lahko le ugibamo.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Ukrajinske priprave na spomladansko protiofenzivo, najverjetneje z juga, naj bi bile skoraj zaključene. Šlo naj bi za ključen trenutek v konfliktu, a so Rusi imeli skoraj šest mesecev časa, da se pripravijo.

Tuji mediji so na podlagi satelitskih slik pregledali rusko obrambo: jarke, ovire in minska polja. Ti se raztezajo več stotin kilometrov daleč.

Izziv za Ukrajince bo prečenje teh ovir z zadostno hitrostjo.

Agencija Reuters ugotavlja, da so ruski položaji najbolj nakopičeni v bližini front v jugovzhodni regiji Zaporožje, na vzhodu in čez ozek pas, ki Krimski polotok povezuje s preostankom Ukrajine.

Ključnega pomena bi lahko bilo območje mesta Tokmak, če bodo ukrajinske sile skušale doseči mesto Melitopol in prepoloviti ruske sile.

Dodatne sile

A tehnične ovire so dobre le toliko kot so dobre sile, odbrane za posamični sektor – same po sebi so le v napoto napredujočim silam. Tudi zato je Rusija na jug Ukrajine poslala več enot, saj je nova fronta ključna za uresničitev njenih ciljev.

O številu in kvaliteti enot lahko zaenkrat le ugibamo. CNN piše, da bo za Ukrajino ključno, da še pred ofenzivo prekine ruske oskrbovalne linije, uniči skladišča streliva ter onemogoči dobavo goriva.

Presenečenja ne bo

Ukrajinci se zavedajo, da za razliko od septembrskega vojaškega podviga tokrat ne morejo računati na element presenečenja. Po podatkih Nata je v Ukrajini 98 odstotkov tja namenjenih bojnih vozil.

Koordinacija nikakor ne bo preprosta. Bojni manevri z novo opremo, ki bodo vključevali čiščenje minskih polj, odstranjevanje protitankovskih ovir in postavljanje mostov, ne bodo mala malica. Pri tem bo ključna komunikacija, nekateri analitiki pa so podvig, na katerega se pripravljajo Ukrajinci, primerjali z izkrcanjem zavezniških sil v Normandiji začasa druge svetovne vojne.

CNN ob tem navaja londonskega strokovnjaka za sodobno vojskovanje Franza-Stefana Gadyja, ki pravi, da mora Ukrajina paralizirati rusko vojaško poveljstvo in nagnati paniko v kosti ruskih čet; tudi s taktičnimi presenečenji, boljšim usmerjanjem in moralo.

Prednost, ki jo ima Ukrajina, je, da lahko izbira, kje in kdaj bodo udarili. Zato gre pričakovati več napadov, da bi zmedli Ruse.

Vprašanje je tudi, ali so ti zmožni učinkovitega protinapada, saj so njihove elitne čete – padalci – na začetku »posebne operacije« utrpele hude izgube, po katerih si še niso opomogle.

Ostaja pa jim prednost v zraku, kar bi lahko upočasnilo ukrajinsko napredovanje. Moskvi govori v prid tudi količina sredstev.

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu