Nevarne igre na nebu

Ameriškemu vojaškemu satelitu v vesolju sledi ruski vohun

R.T.
28. 4. 2023, 19.54
Posodobljeno: 28. 4. 2023, 20.09
Deli članek:

Vohunjenje in zalezovanje ne poteka samo na trdnih tleh, temveč se države podobnih manevrov poslužujejo tudi v vesolju.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Rusija je svoj tako imenovan »preiskovalni satelit« Cosmos-2558 v orbito izstrelila lanskega avgusta, vse od takrat pa sledi ameriškemu vojaškemu satelitu USA-326. Slednji je po navedbah Pentagona namenjen zbiranju obveščevalnih podatkov s pomočjo izvidniških dejavnosti iz vesolja. Ruski Cosmos-2558, ki je prav tako vojaški satelit, si je na drugi strani v vesoljskih vodah vzdevek »preiskovalni satelit« prislužil zaradi svoje sposobnosti, da se približa drugim satelitom in o njih zbira podatke.

Profimedia
Izstrelitev ruskega satelita Cosmos-2558 lanskega avgusta.

Po navedbah portala Space.com, ki je osredotočen na astronomijo, raziskovanje in opazovanje vesolja ter s tem povezane tematike, so Rusi satelit lanskega avgusta izstrelili v skoraj isto orbito, v kateri kroži USA-326. Ker potujeta z različnimi hitrostmi, se pri svoji poti okoli zemlje redno srečujeta, pri čemer ima ruski satelit nekoliko nižjo orbito. Vse od takrat med obema satelitoma poteka igra mačke in miši. Tako so opazovalci marca letos opazili, da se je ruski satelit z manevrom še nekoliko približal ameriškemu, in sicer na približno 35 kilometrov. 7. aprila bi se morala srečati na razdalji vsega 30 kilometrov, a so se Američani odzvali z lastnim manevrom in svoj satelit premaknili na še višjo orbito, tako se je razdalja znova povečala na 45 kilometrov.

Podobna igra se je na nebu odvijala že leta 2020, a sta takrat v glavnih vlogah nastopala ruski satelit Cosmos-2542 in ameriški izvidniški satelit USA-245. Američani Ruse sicer redno obtožujejo, da se v vesoljskih dejavnostih vedejo povsem »neodgovorno« in da ogrožajo vesoljske misije drugih držav.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu