Kamen usode

Simbol škotske neodvisnosti bo del kronanja Karla III.

A.Z.
28. 4. 2023, 16.03
Posodobljeno: 17. 8. 2023, 09.43
Deli članek:

Po več kot 25 letih bo kamen usode, ki je del Škotske zgodovine in identitete, romal v Westminstersko opatijo. Kamen je del kronskega stola, na katerem britanski vladar prevzema svoje dolžnosti.

Profimedia
Kamen usode.

Kronanje Karla III. bo ponovno del simbolike tudi za Škote. Ti se vedno znova borijo za več neodvisnosti, del njihovega boja in zgodovine pa je tudi kamen usode. Tega so v imenu kralja Edvarda I. zaplenili leta 1296 v času vojn za neodvisnost in ga odpeljali v Anglijo, kjer je bil dolga stoletja del stola za kronanje kraljev in kraljic.

Po natanko 700 letih so leta 1996 kamen vrnili na Škotsko, a s pogojem, da je kamen na voljo ob vsakem novem kronanju vladarja v Angliji. S tem so že tedaj in tudi danes simbolično nakazali, da so vladarji tudi na Škotskem.

150 kilogramov težak peščenjak, znan tudi kot kamen iz Scona, kamen so namreč hranili v opatiji Scone pri Perthu na Škotskem, je 66 centimov dolg, 42 širok in 27 centimetrov visok in je služil kot del kamnitega stola za kronanje škotskih kraljev. Od prestavitve leta 1296 so z njim kot delom angleškega kronskega stola v Westminsterski opatiji kronali 26 kraljev in kraljic.

Leta 1950 je skupina škotskih študentov vdrla v Westminstersko opatijo in kamen usode pretihotapila nazaj na Škotsko, a so ga potem vrnili nazaj v Anglijo ravno še pravi čas za kronanje Elizabete I. leta 1951. Po kronanju Karla III. bodo kamen vrnili na Škotsko in ga razstavili v novem muzeju v Perthu.

Profimedia
Kronski stol s kamnom usode.

Estrada