Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes napovedal, da bo v začetku aprila obiskal Kitajsko, ob tem pa Peking pozval k pomoči pri pritiskih na Rusijo, da konča vojno v Ukrajini. Kitajsko bo že 28. februarja obiskal zaveznik Moskve, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kitajski načrt v 12 točkah
Dan po tem, ko je Kitajska ob objavi načrta za končanje vojne v Ukrajini pozvala k mirovnim pogovorom Moskve in Kijeva, je Macron danes dejal, da je mir mogoč le, če Rusija ustavi agresijo na Ukrajino, iz nje umakne ruske vojake ter spoštuje suverenost Ukrajine in njenih prebivalcev. "Dejstvo, da si Kitajska prizadeva za mir, je dobro," je dodal, in pozval Peking, naj Rusiji ne dobavlja orožja. Peking je tudi zaprosil za pomoč pri "izvajanju pritiska na Rusijo, da zagotovi, da ne bo nikoli uporabila kemičnega ali jedrskega orožja ter da bo pred pogajanji prenehala z agresijo".
Kitajska v mirovnem načrtu z 12 točkami poziva k politični rešitvi ukrajinske vojne. Poziva k podpori Rusije in Ukrajine za čimprejšnjo obnovo neposrednega dialoga ter izraža nasprotovanje uporabi jedrskega orožja in grožnji z njegovo uporabo, potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin zagrozil, da bo v konfliktu uporabil ruski jedrski arzenal. Peking je načrt objavil na dan prve obletnice vojne v Ukrajini.
Kijev v skrbeh zaradi Belorusije
Kitajsko zunanje ministrstvo pa je danes sporočilo, da bo beloruski predsednik Lukašenko, ki je tesen zaveznik Putina in ga podpira v vojni, na povabilo kitajskega predsednika Xi Jinpinga na uradnem obisku na Kitajskem od 28. februarja do 2. marca. Dodalo je, da je kitajski zunanji minister Qin Gang v petkovem telefonskem pogovoru beloruskemu kolegu Sergeju Alejnikovu izrazil pripravljenost Pekinga na sodelovanje z Minskom pri poglabljanju medsebojnega političnega zaupanja ter da bo Belorusijo še naprej podpiral pri ohranjanju nacionalne stabilnosti in nasprotoval poskusom "zunanjih sil", da bi se vmešavale v njene notranje zadeve ali uvedle "nezakonite" enostranske sankcije proti Minsku.
Belorusija, ki meji na Ukrajino in Rusijo, je lani Moskvi dovolila, da je njeno ozemlje uporabila za napad na Ukrajino. Kijev skrbi, da bi se to lahko ponovilo.