Konec minulega tedna se je v Clevelandu končalo tradicionalno kurentovanje, ki se ga je v živo in na spletu od 5. do 18. februarja udeležilo okrog 25.000 ljudi. Samo sobotno parado po ulicah mesta z najštevilčnejšo slovensko skupnostjo v ZDA pa si je v živo ogledalo 15.000 ljudi, je sporočila generalna konzulka Alenka Jerak.
Vseh 11 dogodkov je bilo zasnovanih tako, da se je našlo nekaj zanimivega za vsako generacijo s področja kulture (film, različne zvrsti glasbe, ples, arhitektura in kulturna dediščina), kulinarike (tradicionalne jedi, peka in vinarstvo), čebelarstva oziroma apiturizma in športa. Letos so prvič posebej poskrbeli tudi za najmlajše s postavitvijo Slovenske otroške vasi.
Uradno se je začelo 5. februarja s praznovanjem kulturnega praznika, ki že 15. leto poteka v župnijski dvorani. Letos so k sodelovanju ob lokalnih glasbenih talentih in učencih slovenske šole povabili tudi slovensko igralko, ki deluje v New Yorku, Gajo Višnar, Isabelle Kralj in Marka Andersena iz Teatra Gigante iz Milwaukeeja ter profesorja na državni univerzi Bowling Green in prevajalca Tavčarjevih del Timothyja Pogačarja.
Kurentov skok z nastopi različnih glasbenih skupin ter slovensko kulinariko je bil potem 11. februarja začetek aktivnosti, posvečenih kurentovanju, ki so ga prvič organizirali leta 2013. Končalo se je v soboto s tradicionalnim kurentovim tekom na pet kilometrov in veliko parado. Letos je na paradi sodelovala tudi kraljica kurentovanja, 101-letna Eve Ozbolt Kisley.
Vmes je potekala severno-ameriška premiera slovenskega dokumentarnega filma Borisa Petkoviča LGBT_SLO 1984 v gledališču LaSalle, predstavitve slovenskih narodnih noš Dava Antolina iz Kanade v Slovenskem muzeju in arhivu, spletna predstavitev slovenskega čebelarstva oz. apiturizma mariborske agencije Aritours, tečaj peke orehovih potičk Marka Tomca, vinska pokušina, tečaj polke in valčka s clevelandsko folklorno skupino Kres, ter otvoritev razstave Muzeja za arhitekturo in oblikovanje, Plečnikova Ljubljana. Novost letošnjega kurentovanja je bila Slovenska otroška vas s postajami za ustvarjanje, kot so delavnica slovenskih otroških potnih listov, izdelovanje kurentovih ogrlic, tiskanje narodnih noš, prepevanje slovenskih otroških pesmic in druge aktivnosti.
Prireditve sta vodila prostovoljni organizacijski odbor s predsednico Nicole Kusold-Mattheu in generalni konzulat skupaj z drugimi partnerji, kot so Center za slovenščino kot tuj in drugi jezik pri Clevelandski državni univerzi, Slovenski narodni dom, Slovenski muzej in arhiv, društvo Odkrijmo Slovenijo v Clevelandu in številni drugi posamezniki.