Zadnji dve leti so se v Iranu strmoglavljenja šaha Mohameda Reze Pahlavija leta 1979, ki ga je podpiral Zahod, zaradi omejitev ob pandemiji novega koronavirusa spominjali predvsem tako, da so se po ulicah večjih mest vozili z avtomobili ali motorji in glasno hupali.
Letos pa so se kljub nizkim temperaturam številni Iranci peš odpravili na ulice Teherana ter se z zastavami in transparenti zbrali na trgu Azadi (v prevodu Svoboda), eni od največjih znamenitosti prestolnice. Skandirali so parole, kot so "dol z ZDA", "smrt Izraelu" in "dol z izdajalcem Al Saudom", kar se nanaša na vladajočo dinastijo v Savdski Arabiji.
Ob slovesnosti na glavnem trgu v Teheranu so bile razstavljene balistične rakete in brezpilotna letala shahed 136, ultrakonservativni predsednik Ebrahim Raisi pa je v svojem nagovoru dejal, da so se ljudje zbrali v velikem številu, da bi obnovili svojo "zvestobo revoluciji". "Takšna obljuba zvestobe je veliko večja od glasovanja o zaupanju v Islamsko republiko," je poudaril.
Razglasil je tudi zmago nad protestnim gibanjem, ki ga je po vsej državi septembra sprožila smrt 22-letne Mahse Amini. Mlada Kurdinja je umrla v priporu po aretaciji zaradi domnevne kršitve iranskega kodeksa oblačenja za ženske.
Od začetka protestov, ki predstavljajo enega največjih izzivov za islamsko republiko od njene ustanovitve, je umrlo najmanj 528 ljudi, skupno naj bi jih bilo aretiranih skoraj 20.000. Raisi je v svojem nagovoru ponovil tudi obtožbe, da je proteste izzval in podžgal Zahod.