Ponedeljkov potres z magnitudo 7,8 pa je bil po jakosti enak potresu leta 1939, v katerem je umrlo okoli 33.000 ljudi in velja za najbolj smrtonosno naravno nesrečo v moderni zgodovini Turčije. Njegovo žarišče je bilo pri mestu Erzincan, le nekaj sto kilometrov severno od epicentra tokratnega potresa. Ta bi lahko po ocenah bonitetne agencije Fitch povzročil gospodarsko škodo v višini do 4 milijarde dolarjev.
Po zadnjih podatkih so v Turčiji in Siriji zabeležili že več kot 17.500 smrtnih žrtev, s tem je skupno število smrtnih žrtev preseglo število mrtvih po potresu v turški regiji Duzce leta 1999. Tisti potres z magnitudo 7,5 je veljal za enega najhujših v zadnjih desetletjih. Turčija sicer leži na enem najbolj potresno aktivnih območij na svetu.
Zrušilo se je na tisoče zgradb, pod ruševinami pa ostaja ujetih še več deset, morda celo več kot sto tisoč ljudi, opozarjajo turški strokovnjaki. Iz vrste manjših krajev na najbolj prizadetem območju sploh še ni nobenih informacij, možnosti, da izpod ruševin rešijo še preživele, pa je vedno manj, saj je od potresa sedaj minilo že več kot 72 ur. Španska tiskovna agencija EFE med drugim navaja enega vodilnih turških strokovnjakov za potrese, inženirja Ovguna Ahmeta Ercana, ki je dejal, da utegne biti pod ruševinami ujetih še do 200.000 ljudi. Po njegovem gre za eno najhujših naravnih katastrof na svetu.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes obiskal mesto Gaziantep v bližini epicentra ponedeljkovega potresa in pri tem navedel, da v Turčiji po zadnjih podatkih beležijo več kot 14.000 mrtvih in več kot 60.000 ranjenih, medtem ko je v Siriji po uradnih podatkih doslej umrlo 3162 ljudi. Podpredsednik Fuat Oktay je nato sporočil, da je v Turčiji doslej skupaj umrlo 14.351 ljudi.