Katastrofa v Turčiji in Siriji

»Preživeli smo potres, a bomo tukaj umrli zaradi lakote in mraza«

S.R.
8. 2. 2023, 10.34
Posodobljeno: 8. 2. 2023, 12.30
Deli članek:

Reševalci, ki delujejo na opustošenih območjih na jugovzhodu Turčije in severozahodu Sirije, izpod ruševin še naprej vlečejo trupla, žrtve ponedeljkovega uničujočega potresa.

Profimedia
Opustošeni Iskenderun.

Število potrjenih smrtnih žrtev je danes že preseglo 11.000, a operaciji ni videti konca. Reševalci na terenu opozarjajo, da bo končna številka še znatno višja, saj je pod ruševinami ujetih še veliko ljudi.

V Turčiji je v zmrzali, temperaturah pod lediščem, veliko število ljudi noč preživelo v svojih avtomobilih ali kar na ulicah, pri čemer so se greli z odejami, pri čemer so kurili ostanke in ruševine podrtih stavb. Strah pred morebitnim novim potresom, ki bi sledil ponedeljkovemu, v državi najbolj smrtonosnemu potresu po letu 1999, je prevelik. »Kje so šotori, kje so tovornjaki s hrano?« se je po poročanju tiskovne agencije Reuters vprašala Melek, 64-letna prebivalka mesta Antakya, ki se nahaja nedaleč od meje s Sirijo. Hkrati je dodala, da ni opazila nobene reševalne ekipe, za razliko od preteklih katastrof na njihovem območju pa tokrat tudi ne razdeljujejo hrane. »Preživeli smo potres, a bomo tukaj umrli zaradi lakote in mraza.«

Profimedia
Posledice ponedeljkovega potresa v Turčiji.

Do nekaterih se še prebijajo

V potresu magnitude 7,8, ki mu je čez nekaj ur sledil nov potres magnitude 7,5, se je v Turčiji in Siriji zrušilo na tisoče zgradb, vključno s šolami, bolnišnicami in stanovanjskimi bloki. Brez strehe nad glavo je ostalo na desettisoče ljudi. Reševalci se na nekatera najhuje prizadeta območja še vedno prebijajo, saj so uničene številne ceste, reševanje pa otežujejo tudi zimske razmere. Soočajo se tudi s pomanjkanjem težke mehanizacije, nekatera območja pa so še vedno brez goriva in elektrike.

Glede na uradne številke, ki vseskozi rastejo, je potres samo v Turčiji terjal več kot 8574 smrtnih žrtev, pri čemer nihče ne ve, kje se bo številka ustavila. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je včeraj za deset provinc razglasil izredne razmere, a prebivalci številnih opustošenih mest opozarjajo, da je pomoč, ki jo zagotavlja država, počasna in nezadostna. Erdogan, ki ga maja čakajo predvidoma tesne volitve, naj bi danes obiskal nekatera prizadeta območja. Potres naj bi po navedbah turških oblasti prizadel ozemlje, ki se razteza na približno 450 kilometrih razdalje, in sicer vse od mesta Adana na zahodu do Diyarbakirja na vzhodu. Na tem območju prebiva približno 13,5 milijona ljudi.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Profimedia
Eno od šotorišč, ki jih je na območju postavila turška vlada.

Opustošena Sirija

Po podatkih sirske vlade in prostovoljske organizacije Bele čelade, ki je prisotna na območjih pod nadzorom upornikov, so več kot 2500 smrtnih žrtev doslej zabeležili tudi v sosednji Siriji, kjer je razdejanje povzročila že 11 let trajajoča državljanska vojna. Humanitarne organizacije in reševalci so tako zaskrbljeni predvsem nad razmerami v tej državi, v kateri so bile potrebe po humanitarni pomoči že pred potresom velike, geopolitične razmere pa tudi zdaj otežujejo reševanje. »Število žrtev se bo predvidoma še znatno povišalo, saj je več kot 50 ur po potresu pod ruševinami ujetih še na stotine družin,« so pojasnili reševalci, ki delujejo na območju pod nadzorom sirskih upornikov. Tam so do današnjega jutra našteli že več kot 1280 smrtnih žrtev.

Profimedia
Humanitarna pomoč, namenjena žrtvam potresa.

Kot so zjutraj sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje, so v Turčijo v zgodnjih jutranjih prispeli tudi slovenski reševalci, ki so nemudoma krenili na pot proti koordinacijski bazi. Ekipa vključuje sedem vodnikov z reševalnimi psi, tri pogodbene pripadnike civilne zaščite in enega uslužbenca Uprava za zaščito in reševanje. Od tam so jih premestili v provinco Hatay, kjer so že začeli z delom.

Profimedia
Posledice ponedeljkovega potresa v Turčiji.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja