Mila zima

Strm padec cen plina: tako nizko niso bile niti pred vojno v Ukrajini

G.G./STA
2. 1. 2023, 17.26
Posodobljeno: 2. 1. 2023, 17.33
Deli članek:

Milo zimsko vreme in bogato napolnjena skladišča plina še naprej znižujejo cene tega energenta v Evropi.

Profimedia
Italijanska premierka Giorgia Meloni je nedavno na televiziji opozorila na padanje cene zemeljskega plina na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF.

Na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF je cena plina v minulih dneh močno padla, danes pa se je spustila do 73 evrov za megavatno uro. To je za polovico manj kot pred mesecem dni in najmanj od začetka vojne v Ukrajini. Še več, takšna cena je bila nazadnje sredi novembra 2021. Spomniti velja, da so se cene zemeljskega plina začele dvigovati že oktobra 2021, torej več mesec pred ruskim napadom na Ukrajino, zato je preveč enostavno, da bi za porast cen iskali krivca le v vojni. 

Cene plina so se začele občutno zniževati sredi lanskega decembra. Cenovni rekord je bil dosežen konec avgusta s skoraj 346 evri za megavatno uro. Takrat je Rusija začela pospešeno zmanjševati oziroma ustavljati dobave članicam EU.

Izvoz plina ruskega energetskega velikana Gazprom v EU in v Švico se je lani zmanjšal za 55 odstotkov. Evropa je bila glavni Gazpromov izvozni trg, a se je dobava drastično zmanjšala zaradi sankcij proti Rusiji po njenem napadu Ukrajine konec februarja 2022. Proizvodnja plina ruskega energetskega podjetja Gazprom se je lani v primerjavi s predlani zmanjšala za 20 odstotkov. Dosegla je 412,6 milijarde kubičnih metrov.

TTF
Gibanje cene zemeljskega plina v zadnjih dveh letih.

Skladišča so polna

Skladišča plina so v Evropi polna. Na ravni EU so trenutno zapolnjena 83-odstotno. Tako je Evropa na zaostrovanje razmer pripravljena bolje, kot je bila januarja lani, ko so bila skladišča zapolnjena 54-odstotno.

Če pritisne mraz

Strokovnjaki opozarjajo, da bi se razmere ob nastopu hladnega vremena poslabšale in da bodo cene plina znova začele naraščati. Cene pa bi lahko dvignilo tudi tekmovanje med Evropo in Azijo za uvoz utekočinjenega zemeljskega plina.