"Če se ponudi priložnost, ostanite in preživite zimo v tujini," je v Kijevu na nacionalni televiziji dejala podpredsednica vlade Irina Vereščuk in pojasnila, da je ukrajinska energetska infrastruktura zaradi ruskih napadov nestabilna.
Meni, da bi se ob vrnitvi beguncev razmere zdaj samo še poslabšale, pri tem pa je poudarila, da si želi, da bi se Ukrajinci vrnili spomladi in pomagali pri obnovi države, je še dejala.
Zlom volje do upora
Ruske sile od 10. oktobra izvajajo obsežne raketne in letalske napade, katerih tarča je predvsem ukrajinska energetska infrastruktura. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nedavno opozoril, da je bilo uničenih že približno 40 odstotkov energetske infrastrukture v državi.
Ukrajinske oblasti so prepričane, da je cilj ruskih napadov zmanjšanje prihodkov od izvoza elektrike, zlom volje Ukrajincev do upora ter sprožitev novega vala beguncev v druge evropske države. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je napade označil za povračilni ukrep za eksplozijo, ki je 8. oktobra odjeknila na mostu, ki Rusijo povezuje s priključenim ukrajinskim polotokom Krim.
Grozljiva statistika
Po podatkih visokega komisariat ZN za begunce (UNHCR) je bilo od začetka ruske invazije na Ukrajino 24. februarja v drugih evropskih državah registriranih približno 7,7 milijona ukrajinskih beguncev. Znotraj Ukrajine pa je razseljenih več milijonov ljudi.