Ruski predsednik naj bi državljane nagovoril po tem, ko so v torek lokalni proruski predstavniki v Ukrajini in ruski mediji napovedali, da naj bi na proruskih separatističnih ozemljih v regijah Lugansk, Doneck in Herson na vzhodu Ukrajine med 23. in 27. septembrom potekali referendumi o priključitvi k Rusiji. Do izvedbe referendumov prihaja v luči hitrega napredovanja ukrajinskih sil.
Po besedah nekdanjega ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva bi Rusija z izvedbo referendumov Rusija lahko razširila svoj vojaški mandat in izkoristila vse svoje vojaške zmogljivosti za "samoobrambo" priključenega teritorija.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Podobno taktiko je Moskva sicer uporabila že leta 2014, ko si je z referendumom, ki ni bil mednarodno priznan, priključila ukrajinski polotok Krim.
Na napovedi o referendumih so se že odzvale ukrajinske oblasti, ki so obljubile, da bodo "likvidirale" rusko grožnjo. "Ukrajina bo rešila rusko vprašanje. Grožnjo je mogoče odpraviti le s silo," je na Telegramu zapisal vodja predsednikovega urada Andrij Jermak in obsodil izsiljevanje Moskve, ki ga je domnevno spodbudil strah pred porazom.
Napovedane referendume sta obsodili tudi ZDA in Nemčiji. Ob tem so napovedali, da ne bodo sprejeli njihovih rezultatov. Podobna obsodba je izrekel tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, ki ocenjuje, da gre za nov poskus stopnjevanja vojne v Ukrajini.