Vodolomir Zelenski je uvodoma dejal, da Rusija želi izbrisati ukrajinsko kulturo in zgodovino, da ne priznava obstoja ukrajinskega naroda. "Ko se borimo proti ruski agresiji, se borimo za vso Evropo," je dodal. Omenil je svetovno prehransko in gospodarsko krizo, za katero je neposredno obtožil Rusijo. Ob tem je obsodil tudi njeno vojsko in državljane - "tiste, ki podpirajo vojno in koruptivne generale, ostajajo tiho in ne storijo ničesar, da bi protestirali proti agresiji, tudi če so na varnem v kateri od evropskih držav". "Tisti Rusi, ki še imajo kanček vesti ali razuma, bi morali protestirati, a tega ne storijo," je dejal Zelenski.
Dodal je, da Evropa ne bi smela biti varno zatočišče za Ruse, četudi ti niso direktno povezani s tamkajšnjimi oblastmi, EU pa je pozval, naj ukine vse možnosti bivanja za ruske državljane. O možnosti ukinitve turističnih vizumov za Ruse bodo zunanji ministri EU sicer razpravljali v torek in sredo na neformalnem zasedanju v Pragi. "Vsakdo, ki se ima za zagovornika svobode, bi moral zagovarjati popolno prekinitev vseh odnosov s teroristično državo, kot je Rusija," je dejal Zelenski. "Veste, kaj morate storiti. Hvaležen sem vsem, ki pomagate Ukrajini. Prepričan sem, da bomo zmagali, v imenu Evrope in vseh tistih, ki so dali svoja življenja. Slava Ukrajini," je ob zaključku svojega nagovora dejal ukrajinski predsednik in požel stoječe ovacije.
"Če jim ponudiš prst, odgriznejo roko"
Moderator Ali Aslan ga je nato vprašal, če se boji naveličanosti in utrujenosti zaradi vojne, tudi v luči energetske krize in prihajajoče zime. Zelenski je dejal, da tveganja vsekakor obstajajo, saj je "Rusija dosegla določene uspehe", predvsem na področju energetike, vendar Ukrajina po njegovem lahko zmaga, če bodo vsi, ki jo podpirajo, dovolj močni in enotni. "Kriza je ustvarjena umetno. Še pred agresijo je bila Rusija osredotočena na svoje imperialistične cilje, kar vključuje tudi blokado dobave zalog nafte in plina, s čimer ustvarjajo umeten deficit," je dejal ukrajinski predsednik. "Mislim, da Rusija predstavlja strateški izziv, pri katerem ne smemo popuščati. Če jim ponudiš prst, odgriznejo roko," je dodal.
Voditelj je Zelenskega vprašal še, če bi vse ruske državljane morali kaznovati za to, kar počnejo njihove oblasti, čemur je nedavno oporekal tudi nemški kancler Olaf Scholz. Zelenski je dejal, da si tisti državljani Rusije, ki bežijo pred represijo v svoji lastni državi in ne podpirajo vojne, zaslužijo podporo in sprejem v Evropi, "ko pa govorimo o poslu, o turizmu, o bogatih Rusih, ki svoje otroke pošiljajo na študij v tujino in hodijo na počitnice, pa bi temu morali narediti konec".
Zadnje vprašanje za Zelenskega je bilo, do česa bi moralo priti, da bi se usedli za pogajalsko mizo z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in končali vojno na tak način.
"Predvidevati je težko. Želimo si povrniti vse ozemlje, ki ga je Ukrajina izgubila, čeprav vemo, da bo to težko. Ne morem reči, kdaj in kako bo do tega prišlo, imamo pa jasen načrt, kako želimo nadaljevati," je v odgovor dejal Zelenski.
Dodal je, da je prvi pogoj, da sta obe strani na pogajanja pripravljeni, Rusija pa je po njegovem z napovedjo več referendumov na okupiranih ozemljih nakazala le pripravljenost na postavljanje ultimatov. Zelenski je dejal še, da Rusija ni tako močna, kot se sama opisuje, na koncu pa se je znova zahvalil za vso podporo Ukrajini.