Rusija in Afrika

Hrana je Putinovo "vojno orožje", Afrika pa njegova prva žrtev

A.R.
2. 6. 2022, 12.11
Posodobljeno: 2. 6. 2022, 12.41
Deli članek:

Predsednik Afriške unije (AU) Macky Sall se bo v petek v Sočiju na jugozahodu Rusije sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Namen Sallovega obiska je pogovor o sprostitvi zalog žit in gnojil, katerih blokada še posebej prizadene afriške države, ter umiritev konflikta v Ukrajini.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Profimedia
Senegalski predsednik Macky Sall je načrtoval takojšnjo vrnitev domov z letnega srečanja Svetovne zdravstvene organizacije za spopadanje s krizo.

Kot poroča STA, je bil obisk organiziran na Putinovo povabilo, Sall pa bo potoval skupaj s predsednikom komisije AU. Afriško unijo bo z video nagovorom nagovoril tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, vendar datum še ni določen.

V začetku tega tedna je Sall pozval voditelje EU, naj pomagajo ublažiti krizo na področju ključnega blaga. Dejal je, da bi njihova odločitev o izključitvi ruskih bank iz sistema Swift lahko škodovala dobavi hrane na celino. »Če je sistem Swift moten, je plačilo zapleteno, če ne celo nemogoče, čeprav izdelki obstajajo,« je opozoril Sall.

Sall je priznal, da je ruska blokada Odese škodovala ukrajinskemu izvozu hrane, in podprl prizadevanja pod vodstvom ZN za odprtje pristanišča.

Senegalski predsednik je sicer že v torek nagovoril voditelje držav članic EU, zbrane v Bruslju, in jih pozval, naj storijo vse za sprostitev zalog v Ukrajini, ki tam ostajajo blokirane zaradi ruske ofenzive. Predsednik evropske komisije Charles Michel je takrat Rusijo obtožil, da uporablja hrano kot »vojno orožje«, so zapisali na portalu Euobserver.

Rusija je vzpostavila blokado v Črnem morju in onemogoča dostop do pristanišča v Odesi. Zaradi vojne v Ukrajini so po vsem svetu poskočili stroški goriva, žita in gnojil, to pa povzroča prehransko krizo, ki grozi predvsem v Afriki, južni Aziji in na Bližnjem Vzhodu.