Pripravljen na pogajanja, a le ...

Zelenski s prstom pokazal na Madžarsko, s Putinom le na štiri oči

S.R./STA
25. 5. 2022, 14.22
Deli članek:

Volodimir Zelenski je Zahodu danes očital, da ni enoten, zlasti kar zadeva dobavo orožja in embargo na rusko nafto.

Reuters
Volodimir Zelenski

Prisotne na svetovnem gospodarskem forumu v Davosu je danes v videonagovoru naslovil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je poudaril, da se bo Ukrajina »borila, dokler ne dobi nazaj vsega svojega ozemlja.« Če se Rusija umakne na območja, ki jih je zasedala pred začetkom vojne, pa je pripravljen tudi na pogajanja, pri čemer se lahko z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom pogovarja samo »neposredno, brez posrednikov in mediatorjev.« Pogajanja z ruske strani po njegovih navedbah v tem trenutku niso resna, kar v Moskvi zanikajo. Trdijo, da je Ukrajina tista, ki pri pogajanjih ni pokazala dovolj resnosti.

Zahod ni enoten

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je danes v Davosu kritizirala nekatere države, ker še vedno izkoriščajo vrzeli v sankcijah proti Rusiji, česar po njenem mnenju ne bi smeli dovoliti. Zavzela se je tudi za to, da bi Ukrajino obravnavali kot kandidatko za članstvo v EU.

Zelenski je dejal tudi, da je Zahod po njegovem še vedno razdeljen glede obsega podpore Ukrajini pri njeni obrambi pred rusko invazijo. ZDA in številne evropske države so sicer Ukrajini doslej že poslale orožje in opremo v skupni vrednosti več milijard dolarjev.

»Enotnost je povezana z orožjem. Moje vprašanje je, ali ta enotnost obstaja v praksi? Ne vidim je. Naša velika prednost pred Rusijo bi bila, če bi bili resnično enotni,« je dejal, pri čemer je posebej omenil Madžarsko, ki nasprotuje embargu na rusko nafto po vsej Evropski uniji, kar je še ena ključna ukrajinska zahteva.

K popolni prekinitvi trgovanja med Zahodom in Rusijo je danes v Davosu pozval tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. »Svet bi moral prenehati kupovati rusko blago in storitve ter trgovati z Rusijo, saj vsak dolar in evro, ki ga Rusija zasluži, vlaga v vzdrževanje Putinovega režima in vzdrževanje ruskega stroja za vojne zločine,« je dejal Kuleba. Po njegovem mnenju bi moral »koncept sankcij proti Rusiji temeljiti na zelo preprostem načelu: uničiti ruski izvoz. Odrezati jih je treba od glavnih priložnosti za zaslužek na svetovnem prizorišču.«