Avstrijski mediji namreč danes poročajo, da je Vladimir Putin ruskim medijem predstavil povsem drugačno podobo včerajšnjega srečanja med obema voditeljema v Moskvi. Kancler Karl Nehammer, ki je v soboto obiskal ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je namreč v duhu avstrijske nevtralnosti včeraj odpotoval v Moskvo. Kot so pojasnile avstrijske oblasti, se je tja odpravil, da bi »gradil mostove,« pozval k premirju in Putinu predočil tudi obtožbe o vojnih zločinih. Nehammer je nato po srečanju izjavil, da je Putinu posredoval jasno sporočilo, da se mora vojna nemudoma končati, pogovor pa je opisal kot »zelo težak, odkrit in neposreden.« Po lastnih besedah je na »najbolj jasen možen način« izpostavil tudi domnevne vojne zločine, ki naj bi jih v Ukrajini zagrešila ruska vojska, ter poudaril, da se bodo sankcije zoper Rusijo nadaljevale in še stopnjevale, dokler bodo tam umirali civilisti.
Poročajo o izsiljevanju
Danes so v zrak skočili avstrijski mediji, ki poročajo o »Putinovi različici« kanclerjevega obiska, kot naj bi jo danes predstavil ruski portal pravda.ru. V Kremlju so sicer glede srečanja tudi danes povečini tiho, a naj bi portal poročal, da Nehammer v Moskvo ni prispel kot »mirovnik,« da naj ga dogajanje v Ukrajini sploh »ne bi skrbelo,« temveč naj bi ga tja vodili predvsem lastni interesi oziroma interesi, povezani z Avstrijo, ki da je odvisna od ruskega plina. Portal naj bi poročal tudi, da je Nehammer Putina poskušal »odkrito izsiljevati« z besedami, da bo svetovnim medijem potrdil, da so »klavci« v Ukrajini dejansko Rusi. Putin naj bi se izsiljevanju uprl, Nehammer, ki naj od Putina ne bi prejel ustreznega odgovora, pa naj bi svoje grožnje po srečanju tudi uresničil. Kaj naj bi Nehammer zahteval? Po poročanju ruskih medijev naj bi si želel posebnega dogovora za dobavo plina, a naj bi mu Putin odvrnil, da so »pogoji dobave plina za vse 'neprijateljske države' enaki.« Pri portalu pravda.ru naj bi še navedli, da kancler tako ni uspel z namero, da bi Avstrija postala srednjeevropsko vozlišče za distribucijo plina, s tem pa da se bo nadaljeval »boj za ruski plin,« zaradi česar ni mogoče izključiti, da bodo Moskvo začeli obiskovati tudi drugi evropski voditelji. »Zoper Rusijo so uvedli gospodarske sankcije, ki jih čutijo tudi prebivalci v njihovih državah,« naj bi še navedli.
Časnik Moskovsky Komsomolets, katerega odgovorni urednik Pavel Gusev se je prejšnji teden znašel na seznamu sankcij EU, je bil po poročanju avstrijskega tabloida Kronenzeitung nekoliko bolj prizanesljiv in predvsem skop. Navedli naj bi, da se Nehammer in Putin glede na to, da kancler verjetno ni postregel s kakšnimi skrivnimi predlogi EU oziroma prenesel kakšnega sporočila ukrajinskega predsednika Zelenskega, na splošno najverjetneje nista imela veliko za pogovarjati.